Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Nepal'den dönen Türk yolcular dehşet anlarını anlattı

    Nepal'den gelen yolcuları taşıyan Türk Hava Yolları'nın TC-JNR kuyruk tescilli Airbus A-330 tipi yolcu uçağı saat 19.45'de Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Atatürk Havalimanı'na gelen Türk yolcular telefonlara sarılarak yakınlarına haber verdi. Bazı yolcular ise havalimanında yakınları tarafından karşılandı.

    BAŞTAN ÇİFTİ DE DÖNDÜ

    Deprem sırasında başkent Katmandu’da bulunan ve kendilerinden haber alınamayan turizmci Başaran Bora Baştan ile eşi Tülay Karslı Baştan'ın da aynı uçakla Türkiye'ye döndüğü öğrenildi.

    "HER YER BİR ANDA YIKILDI"

    Türk vatandaşları yaşadıkları dehşeti anlatarak, "Her yer bir anda yıkıldı. Yerlerde ölüler var" dediler. Türk yolcular, "Çadırlar yok, insanlar sokaklarda kalıyor" diyerek, halkın yardım beklediğini belirttiler.

    "DEPREM OLUNCA APRONA KAÇTIK"

    Nepal'de meydana gelen depremde tapınaklarda bulunduklarını anlatan Celal Dağdeviren, “Etrafımızdaki tapınaklar ve binalar birden bire yıkıldı. Büyük panik yaşadık. Ertesi gün havalimanına geldik ve korkunç bir sarsıntı oldu. Havalimanı terminalinin kapıları birden açıldı ve aprona kaçmaya başladık. Sağ salim döndük" dedi.

    TÜRK TURİST DEPREM ANINI ÇEKTİ

    Depremden önce tapınakların bulunduğu bir kafeteryada eşi Dinçer Yazıcı ile birlikte oturan Sibel Yazıcı ise deprem anını kamerasıyla görüntüledi.

    Depremden birkaç dakika önce tapınakların bulunduğu manzarayı çektiğini ifade eden Dinçer ve Sibel Yazıcı çifti, “4 günlük bir tur için Nepal'deydik ve normalde bugün dönüyorduk. Dün son günümüz olduğu için, tapınaklar bölgesine gidip orada fotoğraf ve kamera çekmek istedim. Kafenin üst katındaydım ve terastan aşağıya indiğim sırada şiddetli bir sarsıntı oldu. Bütün tapınaklar yıkıldı ve ölenleri gördük. Orada hiçbir şey yok. İnsanlar şu an yerlerde yatıyor. Geceleri çok soğuk ve biz korkudan otelde uyuyamadık, çünkü şiddetli sarsıntılar oluyordu. Her depremde insanlar bağırmaya başlıyor. İnsanlar orada yardım bekliyor" dedi.

    DEHŞET ANI

    Sibel Yazıcı'nın çektiği görüntülerde, müzik yayını yapan kafeteryada müşteriler otururken, birden sarsıntı oluyor. Masalardaki şişeler, bardaklar yere yuvarlanırken, Yazıcı çifti de olan biteni görüntülemeye çalışıyor. Tapınakların bulunduğu noktadan büyük bir toz bulutu yükseldiği görülüyor.

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ