Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Karaman'ın Ermenek ilçesinde 18 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasına ilişkin davanın yedinci duruşması öncesi adliyeye getirilen tutuklu sanıklara madenci yakınları tepki gösterdi.

Polis tarafından, duruşmanın görüleceği Ermenek Adliyesi önünde bariyer kuruldu. Adliyeye gelen madenci yakınları, güvenlik noktasından geçirilerek duruşma salonuna alındı.

Tutuklu sanıklar Saffet Uyar, Abdullah Özbey ve Ali Kurt'un adliyeye getirildiği sırada, madenci yakınları sanıklara tepki gösterdi. Bazı madenci yakınları, "Benim çocuğum kime baba diyecek?", "Sondaj makinesi alacak paraları yokmuş. Ben size para vereyim, hadi evladımı geri getirin" diyerek gözyaşı döktü.

Hayatını kaybeden İsmail Gürses'in annesi Ayşe Gürses, "Bizim lastik ayakkabılarımız var. Fakiriz ama Allahımız var. Bizler kara hortumlardan su gelsin diye beklerken, bunlar paraları basıp çıkacaklar. Bizim evlatlarımızı getirsinler, bunlar da çıksın. Kimse beklemesin buralarda. Onların paraları var, pulları var. Bizim kimsemiz yok. İşçiyiz biz işçi. İşçinin kimsesi yok. Acılar bitti. Haberleri televizyonlar da vermez oldu. Alsaydınız sondaj makinesini, her şeyi yerli yerine koysaydınız da yine olsa da Allah'tan geldi deseydik. Onun sondaj makinesine para yetmezdi de bizim evlatlarımıza para yeter miydi. 80 bin liraya evladı ben nereden bulayım. Çıkarsınlar getirsinler bizim evlatlarımızı" sözleriyle tepki gösterdi.

Fadime Haznedar, eşinin doğumunu göremediği 1 yaşındaki kızı Sare ile adliyeye geldi.

DURUŞMA BAŞLADI

Ermenek Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın yedinci duruşması başladı.

Maden ocağının sahibi Saffet Uyar, maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey, daimi nezaretçi maden mühendisi Yavuz Özsoy, Mehmet Zeybek, daimi nezaretçi maden mühendisi Cemile Karaca, maden mühendisi Nuray Yetiş, iş güvenliği uzmanları Engin Yetim ve Cemal Demircioğlu, bir süre ocakta çalışan Hayrettin Kirazcı, firma yöneticisi Hüseyin Hüsnü Özbey, bir firmada yönetici Şerafettin Zeybek, teknik nezaretçiler Öjen Ünlü ve Ahmet Dağdeviren, "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçlamasıyla yargılanıyor.

Teknik nezaretçi Ali Kurt, "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" ve "özel belgede sahtecilik", ocakta çalışan Naci Özsoy, "özel belgede sahtecilik", puantör Mustafa Ayan, "bildirim yükümlülüğünün ihlali"nden hakim karşısına çıkıyor.

Ermenek'teki özel linyit kömürü madeninde 28 Ekim 2014'te su baskınının ardından mahsur kalan 18 işçinin cesetlerine faciadan 38 gün sonra ulaşılmıştı.

AA