Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Pendik’in çeşitli noktalarına yerleştirilen bayat ekmek toplama kutularında, sokak hayvanlarının beslenmesi için bir yılda 100 ton ekmek toplandı.

Pendik Belediyesi, hem ekmek israfının önüne geçmek, hem de sokak hayvanlarını doyurmak üzere başta siteler ve muhtarlıklar olmak üzere birçok noktaya bayat ekmek toplama kutuları yerleştirdi.

Pendikliler de bayat ekmekleri artık çöpe değil, sahipsiz hayvanların beslenmesini sağlamak üzere özel üretilmiş bu toplama kutularına atıyor.

Geçtiğimiz yıl bu kutulara atılan 100 ton ekmek, lokantalardan ve restoranlardan alınan atık yemeklerle karıştırılarak köyler bölgesindeki 2 bin 500 sahipsiz hayvanın beslenmesinde kullanıldı.

Pendik Belediyesi, sokak hayvanlarının su ve mama ihtiyacı için de 5 akıllı geri dönüşüm ünitesini hizmete sundu. Ünitelere dökülen artan sular ve atılan pet şişeler, ünitenin altından mama ve suya dönüşerek küçük dostları sevindiriyor.

Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, uygulamalar ile hem geri dönüşüme, hem de sokak hayvanlarının beslenmesine katkı sağlandığını söyledi. Başkan Şahin, sahipsiz hayvanların sağlık, beslenme, bakım ve yaşam alanları konusunda gönüllülerle birlikte pek çok çalışma yürütüldüğünü sözlerine ekledi.