Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

MUŞ-Hasköy Jandarma Karakolu'nda 3 yıl önce, intihar eden 21 yaşındaki Batmanlı asker Abdurrahman Çiftçi'nin ailesinin açtığı davada mahkeme, aileye 55 bin lira ödenmesine karar verdi.

Muş'un Hasköy İlçesi'ndeki Jandarma Karakolunda 6 Mart 2013 tarihinde görev yaparken 'kuşkulu intihar' sonucu öldüğü belirtilen er Abdurrahman Çiftçi'nin yakınları tarafından açılan dava sonuçlandı.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi 2'inci Daire Başkanlığı, Çiftçi ailesine maddi ve manevi olarak 55 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi.

Batman Barosu avukatlarından İbrahim Halil Yalçın, askerliğinin bitimine 3 ay kala yaşamına son veren Jandarma Er Abdurrahman Çiftçi için 2014'te açtıkları davanın sonuçlandığını belirterek, şöyle dedi:

"Davayı açtığımızda olayın bir intihar olmadığını, eldeki mevcut deliller ışığında intihara giden yolun, idarenin kusuruyla meydana geldiğini iddia ederek, dava açmıştık. Mahkeme önemli bir karar verdi. Mahkemenin yerleşmiş içtihatlarında intihar eylemi sonucunda meydana gelen ölüm olaylarında idarenin sorumluluğu, yani tazmim sorumluluğu söz konusu olmaktadır. Ancak bazı durumlarda idarenin çalışanlarının kusurlu davranışlarıyla intihar eyleminin gerçekleşmesine katkıda bulundukları ve intihar kararının verilmesinde bazı fiilleri ile etkili oldukları, dayak-kötü muamele gibi olduğu, bu olayımızda da asta-müeessir fiilde bulunan komutanın intihar eylemine kusurlu davranışıyla katkısının olduğu kabul etmiştir. Netice olarak ailenin üzüntüsünün bir nebze giderilmesi için maddi ve manevi tazminat hükmedilmiştir.""AİLENİN AMACI ÖÇ ALMAK YA DA KURUMLARI KÖTÜLEMEK DEĞİL"

Amaçlarının öç almak olmadığını ifade eden avukat Yalçın, "Ailenin amacı öç almak, ya da kurumları kötülemek değildir. Buradaki amaç; kurumlarda çalışan kötü insanların, görevlerini kötüye kullanmalarının, ayrıca halkı askerlikten soğutan bu kişilerin deşifre edilmesidir. Ne kadar bu kişiler karanlıkta kalsa da, bir ihlalin varlığına mahkemenin hükmetmesi ailesinin acısını bir nebze olsun dindirmiştir" diye konuştu.

İntihar ederek ölen askerin ağabeyi 9 çocuk babası Eşref Çiftçi, Askeri Yüksek İdari Mahkemesi'nin kararıyla bir nebze olsa acılarının dindiğini belirterek, "Bu kararla az da olsa acımız dindi ama sorumluların adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

DHA