Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Adana'da bir ilköğretim okulunda öğrenciler için dağıtılan sütlerin öğretmenler odasında bir tencereye doldurulup, yoğurt yapıldığı iddia edildi. Milli Eğitim Müdürlüğü olayla ilgili soruşturma açtı.

"KALAN SÜTLER DEĞERLENDİRİLİYOR"

Okul Müdürü, suçlamaları kabul etmeyerek soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Coşkun, yoğurtların öğrencilerin içmediği sütlerden yapıldığını, kalan sütlerin hizmetliler tarafından sınıflarda alınıp değerlendirildiğini söyledi.

Merkez Sarıçam İlçesi'ndeki bir okulda çocukları okuyan bazı veliler, iddiaya göre çocuklarına ücretsiz verilen okul sütünün dağıtılmadığını fark etti.OKUL MÜDÜRÜ VE YARDIMCILARINA YOĞURT VE SÜTLAÇ YAPILDIĞI İDDİASI

Veliler yaptıkları araştırmada günlük dağıtımı yapılması gereken sütlerin koliler halinde öğretmenler odasına götürülerek, hizmetliler tarafından okul müdürü ve yardımcılarına yoğurt ve sütlaç yapıldığını öğrendiklerini iddia etti.

Bunun üzerine bir veli, sütlerin hizmetliler tarafından öğretmenler odasına götürülmesi, kutularından tencerenin içine boşaltmasını ve yoğurt mayalanmasını cep telefonuyla görüntüleyerek okul yönetiminden şikayetçi oldu.

Bazı sınıflara neredeyse hiç süt dağıtımı yapılmadığı iddia edilirken, 19 Mayıs günü okulda yapılan kermeste, parayla satılan sıkma ve böreklerin içine konan peynirlerin de bu sütlerden yapıldığı öne sürüldü.

ADANA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bugün çeşitli basın yayın organlarında yer alan "Okul sütü öğretmenlere yoğurt ve sütlaç olmuş” başlıklı haber hakkında Sarıçam İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden bilgi alındığı ifade edildi.

Sarıçam ilçesindeki Erdoğan Şahinoğlu İlkokulu'nda 20 Mayıs'ta 731 sütün sınıflara dağıtımının yapıldığı ve tutanak altına alındığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Adı geçen okulda görev yapan Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) personelleri ders bitiminde temizlik yapmak için sınıflara girdiklerinde, içilmeyip sınıfta bırakılan süt kutularını toplamışlardır. Süt kutularını çöp poşetleriyle çay ocağına indirmişlerdir. Havaların sıcak olması nedeniyle kendilerince sütü değerlendirmek istemişlerdir. Bu sırada okul yönetiminden alınan bilgiye göre, daha önce okul yönetimi ile problem yaşayan ve müfettişlerce incelemesi devam eden bazı öğretmenler tarafından durum fotoğraflanarak çeşitli yerlere servis edilmiştir. Sarıçam Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kaymakamlık oluru ile olayla ilgili inceleme başlatılmış olup, inceleme devam etmektedir.
Yapılan ilk incelemeye göre basında yer alan 'öğretmenler yoğurt, sütlaç yaptı' iddiası doğru değildir. Böyle bir iddia tüm öğretmenlerimizi rencide etmektedir."

 

DHA-AA