Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Yargıtay 19. Ceza Dairesi, stada meşale sokmaya çalışırken yakalanan taraftarın cezalandırılması gerektiğine hükmederek, taraftarı beraat ettiren yerel mahkeme kararını bozdu. Karara konu olay, Adana’da meydana geldi. Polis, 5 Ocak Stadyumu bilet gişesinde, elinde meşale olan B.G.’yi gözaltına aldı. Taraftar hakkında 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a aykırılıktan dava açıldı.

Adana 3. Sulh Ceza Mahkemesi, polis tarafından yakalandığı için “yasak madde” sayılan meşaleyi stada sokamayan B.G.’nin beraatine hükmetti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 19. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin beraat kararını bozdu.

Bozma kararında, ilgili kanunun amacının, karşılaşma öncesi, sırası veya sonrasında spor alanları ile bunların çevresinde, taraftarların sürekli veya geçici olarak gruplar halinde bulundukları yerler veya karşılaşmanın yapılacağı yere gidiş ve geliş güzergâhlarında şiddet ve düzensizliğin önlenmesi olduğu vurgulandı. Kararda, “Suçun işlendiği yer, zaman ve sanığın, müsabakanın bileti ile yakalanması nedenleriyle, isnat olunan suç için teşebbüs hükümlerinin uygulanması gerektiği gözetilerek, sanığın mahkûmiyetine karar verilmesi gerekirken, yasal olmayan ve yerinde görülmeyen gerekçeyle yazılı şekilde beraat kararı verilmesi bozmayı gerektirmiştir” denildi.