Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Melis APAYDIN İDE / İZMİR

2. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25’inci yılı nedeniyle yapılan 115 yıllık Saat Kulesi, kurulduğu günden bu yana yalnızca 5.2 büyüklüğündeki 1974 İzmir Depremi sırasında durmuştu.

Saat Kulesi’nin zarar görmesi en çok 21 yıldır saatin bakımını yapan antika saat ustası Feti Pamukoğlu’nu üzdü. Etraftaki kalabalığa rağmen saati tamir etmek için çabalayan emektar saatçi, 3 gün boyunca saati korumaya çalıştı.

Bu şekilde başarılı olamayacağını anlayınca saatin kıymetli parçalarını söküp Kemeraltı Çarşısı’ndaki antika saat dükkânına getirmeye karar verdi.

Saatin olaylar bitene kadar çalışmayacağını söyleyen Pamukoğlu, “Denize bakan kadran ve cam, içeri girenler tarafından kırılmış. Önce demir korkulukları, ardından da demir ve tahta kapıda bulunan askı kilitleri kırıp içeri girmişler. Tüm kıymetli parçaları söküp dükkânıma götürdüm. Ne zaman insanlar evlerine döner ve olaylar biter, o zaman tarihi saati yeniden kuracağım. O zamana kadar Saat Kulesi’nde zaman duracak” dedi.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi de darbeye tepki eylemleri sırasında bazı bölümleri parçalanan, saati çalınan tarihi kuledeki zarar için yargıya başvurdu.