Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Mardin’in Nusaybin İlçesi’ndeki sokağa çıkma yasağının kısmen kalkmasının ardından onlarca aile evlerine geri döndü. Bunlardan biri de Kurumaz Ailesi’ydi. Evleri çatışmalarda yerle bir olunca, 9 kişilik aile Selahattin Eyyubi Mahallesi’ne yerleşti. Baba Kurumaz hamallık yaparak evin geçimini sağlıyordu. Eski evlerinden eşyalarını kurtaramayan aile, yakınlarının yardımıyla bir ev kurdu. Yaklaşan bayram ve bayram sonrasında okulların açılacak olması aileyi düşündürüyordu.

11 yaşındaki Fehime ile 12 yaşındaki ablası Dilan Kurumaz’ın hayalleri, bayrama yeni elbiselerle girmek, okullarına da yeni defter ve kırtasiye malzemeleriyle başlamaktı. Ailenin kıt kanaat geçinmesi nedeniyle iki kardeş hayallerini gerçekleştirebilmek için hurda toplamaya karar verdi.

ŞİDDETLİ PATLAMA İKİ KARDEŞİ AYIRDI

Nusaybin’in 6 mahallesindeki onlarca bina enkaz haline gelmişti. Enkazlardan toplayacakları hurdaları satarak hem bayramlık elbise hem okul için defter, kalem alacaklardı. Annelerinden izin alıp evden çıkan iki kardeş, sokak sokak gezerek hurda toplamaya başladı. 23 Ağustos’ta Zeynelabidin Mahallesi Şair Şinasi Sokak’a gelen kardeşler yerde bir cisim buldu. Kardeşler hurda sandıkları cismi kaldırdıkları sırada şiddetli bir patlama meydana geldi. Ağır yaralanan iki kardeş hastaneye kaldırıldı. Dilan kurtuldu ama küçük Fehime hayatını kaybetti.

‘KIZIMIN ELİNDE BOMBA PATLADI PARAMPARÇA OLDU’

Dilan yapılan tedavisinin ardından taburcu edildi. Ancak olayın şokunu atlatamayan küçük kız kimseyle konuşmuyor. Anne Türkan Kurumaz ise sürekli ağlıyor. Yoksul oldukları için bu olayı yaşadıklarını söyleyen acılı anne, “Yasak geldi biz Midyat’a kaçtık, yasak kalkınca da geldik. Geri geldik ama kızımı kaybettim. Kızım hurdaları toplamaya gitti. Hurdaları satarak kendisine defter, kitap, bayramlık elbise alacaktı ama olmadı. Patlama oldu, kızım öldü. Kızımın elinde bomba patladı, kızım paramparça oldu. Benim yüreğim yandı, kızımın ölümüne neden olanların da yüreği yansın” dedi.

Mahmut BOZARSLAN/DIYARBAKIR