Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

İzmir'de, Kemalpaşa İlçe Jandarma Karakoluna yapılan roketli saldırı, askeri araca yönelik silahlı saldırı eylemi ve Bayındır İlçe Emniyet Müdürlüğüne yönelik roketatarlı saldırıları organize eden ve gerçekleştiren PKK'lı terörist yakalandı.

İzmir'de, yakın zamanda Kemalpaşa İlçe Jandarma Karakolu ve Bayındır İlçe Emniyet Müdürlüğüne roket atılmış, Kemalpaşa-Torbalı kara yolunun Karabel Geçidi yakınlarında ise bir askeri araç uzun namlulu silahlarla taranmıştı. Terör saldırılarının ardından harekete geçen İzmir Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler ve Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) bağlı ekipler, işin peşini bırakmamış, bazı kişileri yakalamıştı.

OLAYLARI PLANLAYAN PKK'LI YAKALANDI

Yapılan operasyonların ardından önemli bir gelişme yaşandı. Derinlemesine bir soruşturma yürüten İzmir Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, bu eylemleri planlayan, Ege Bölgesi'ne sızmaya çalışan, terör örgütüne ait sitelerde üstlenilmesini sağlayan H.D. isimli bir teröriste yönelik operasyon yaptı. Terör, istihbarat ve özel harekat polislerinin düzenlediği ortak operasyonla H.D., Bornova'da sahte kimlikle yakalandı.

YENİ EYLEM HAZIRLIĞINDAYDI

H.D.'nin üzerinde ayrıca bol miktarda Türk parası ele geçirildi. Teröristin ayrıca, İzmir'de eylem hazırlığında olduğu da kaydedilirken, H.D.'nin sorgusunun devam ettiği kaydedildi.

Öte yandan, H.D. ile birlikte Kemalpaşa ilçesinde gerçekleştirilen eylemlere katılan terör örgütü mensubu İ.D. de, sahte kimlik ve bol miktarda Amerikan doları ile yakalanmıştı ve cezaevine gönderilmişti. Yine bu şahıslara yardım ve yataklık eden ve olaylarla bağlantısı olan çok sayıda örgüt mensubu da tutuklanmıştı.

İzmir'de, Kemalpaşa Jandarma Komutanlığı, Bayındır İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün yanı sıra devriye görevini yapan jandarma ekiplerine roketatarla saldıran ve kendilerini gören çoban Mustafa Akgündüz'ü ise başından vurarak öldüren PKK'lı terörist H.D., İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın'ın yönettiği operasyonla Bornova'da yakalandı. Üzerinden sahte kimlik çıkan H.D.'nin PKK'nın Ege açılım sorumlusu olduğu belirtildi.

İzmir'in Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanlığı'na geçtiğimiz Şubat ayında düzenlenen roketatarlı saldırıda şans eseri yaralanan olmazken, dağlık alanda atılan roket, ilçe jandarma komutanlığının hemen yanında bulunan eve isabet etti. Roketli saldırıdan bir ay sonra ise bu kez Kemalpaşa-Torbalı karayolu'nun Karabel geçidi yakınlarında, Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanlığı'na ait araç uzun namlulu silahlarla tarandı. Saldırıda bir asker yaralandı.

EMNİYETTE ROKETLİ SALDIRI DÜZENLENDİ, ÇOBANI ÖLDÜRÜLDÜ
Geçtiğimiz Haziran ayında ise Bayındır İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne roketatarlı saldırı düzenledi. Roket, Emniyet Müdürlüğü'nün yanındaki binaya isabet etti ve yaralanan olmadı. Her üç olayı da PKK üstlenirken, İzmir İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile birlikte Jandarma ekipleri teröristleri yakalamak için Kemalpaşa, Bayındır ilçelerindeki dağlık alanda geniş çapta araştırma başlattı. Araştırmalar sürdürüldüğü sırada, Bayındır İlçesi Kızılağaç Mahallesi Bayındır tepesi mevkiinde bu kez başından silahla vurulmuş çoban Mustafa Akgündüz'ün cesedi bulundu. Araştırmalarda, Akgündüz'ün de teröristler tarafından katledildiği belirlendi.

KISKIVRAK YAKALANDI
Arka arkaya yaşanan olayları aydınlatmak için İzmir İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yaptığı çalışmalar sonucu saldırıların, 2009 yıllında PKK'ya katılan ve geçtiğimiz yıl başlarında İzmir'e gelen H.D. tarafından gerçekleştirildiği belirledi. Bayındır'ın dağlık alanında kaladığı belirlenen H.D.'nin İzmir kent merkezine gelmesi üzerine operasyon düzenledi. İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın'ın yönettiği operasyonda, H.D. kıskıvrak yakalandı. H.D.'nin saklandığı sığınakta ise öldürülen çoban Mustafa Akgündüz'ün av tüfeğinin bulunduğu belirtildi.

EGE AÇILIM SORUMLUSU
Sahte kimlikle yakalanan H.D.'nin PKK'nın Ege açılım sorumlusu olduğu belirtildi. H.D'nin üzerinden 20 bin lira para çıktığı öğrenildi. H.D.'ye yardım ettiği belirtilen İ.D. isimli teröristin de geçtiğimiz Nisan ayında yakalandığı ve cezaevine konulduğu bildirildi. H.D.'nin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorgusu sürüyor.

Neşet DİŞKAYA / İZMİR