Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik Fikri Işık'tan Avusturya'nın silah ambargosuna yanıt

    Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Avusturya Meclisinin, Türkiye’ye askeri teçhizat ve malzeme ihracatının engellenmesini talep eden önergeyi kabulü hakkında, "Bugün Avusturya tarafından alınan kararın çok daha şiddetlisi 1974 Barış Harekatı'nda Türkiye'ye karşı uygulanmıştı. O uygulama ASELSAN'ı doğurdu. Ben eminim ki bu tip uygulamalar Türkiye'nin savunma sanayisinde milli ve yerli silahlarını geliştirmesinde bize daha ciddi bir motivasyon sağlayacak. Avusturya'nın aldığı bu kararı kesinlikle kınıyoruz."

    Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Suriyenin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekatına katılan Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait unsurlara yapılan hava saldırısına ilişkin, "Bu saldırıyla ilgili konu tam bir dikkat, teenni ama kararlılık içerisinde sürdürülüyor. Konu bütün detaylarıyla değerlendiriliyor. Bu değerlendirmeler tamamlanıncaya kadar bir açıklama yapmayı uygun görmüyoruz." dedi.

    Işık, ASELSAN tarafından Gölbaşı Radar ve Elektronik Harp Teknoloji Merkezinde kurulan "Dinamik RF ve Anten Test Laboratuvarı"nın açılışını gerçekleştirdi.

    Bakan Işık, Kıbrıs Barış Harekatında yaşanılan acı tecrübeler sonucu kurulduğunu belirttiği ASELSANın, "Türkiyenin en önemli savunma sanayi şirketi, Türk savunma sanayisinin gözbebeği" olduğunu vurguladı.

    Savunma Sanayii Müsteşarlığından sonra ASELSANdan brifing aldığını aktaran Işık, ASELSANın bugünlere gelmesine emek verenlere teşekkürlerini iletti.

    Bakan Işık, savunma ve güvenliğe yönelik en kritik çalışmaları gerçekleştiren şirketlerden biri olan ASELSANın, askeri elektronik, elektronik harp sanayisi, radar teknolojisi ve mikro elektronik gibi alanlarda "Türkiyenin amiral gemisi" olduğuna dikkati çekti.

    ASELSANın bu konumunu daha güçlendirmek için yapılması gereken çalışmaları değerlendirdiklerini vurgulayan Işık, "Savunma sanayisinde daha fazla özel sektör kuruluşunun olması ve bütün bu özel sektöre de ASELSANın, vakıf şirketlerimizin liderlik etmesi, bu ekosistemin geliştirilmesinde ASELSANın daha çok sistem entegrasyonuna yoğunlaşması, tam bir mühendislik ve tasarım şirketi vazifesini en iyi şekilde yerine getirmesi için ne yapılması gerektiğini arkadaşlarımızla değerlendirdik. Bundan sonra yapılacak çalışmaları da birlikte ele almış olduk." diye konuştu.

    FIRAT KALKANI HAREKATI

    Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Işık, Suriyenin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekatında, El Bab bölgesindeki TSK unsurlarına yapılan hava saldırısına ilişkin soru üzerine, "Bu saldırıyla ilgili konu tam bir dikkat, teenni ama kararlılık içerisinde sürdürülüyor. Konu bütün detaylarıyla değerlendiriliyor. Bu değerlendirmeler tamamlanıncaya kadar bir açıklama yapmayı uygun görmüyoruz." ifadesini kullandı.

    AVUSTUYA'NIN SİLAH AMBARGOSU

    Bakan Fikri Işık, Avusturya Meclisi'nin, Türkiyeye askeri teçhizat ve malzeme ihracatının engellenmesini talep eden önergeyi kabul etmesine yönelik soruyu şöyle yanıtladı:

    "Bu çok talihsiz bir karar. Türkiye hiçbir zaman bölgesinde de dünyada da çatışmayı, gerilimi savunan bir ülke değildir. Bu konuda çatışmanın ve gerilimin tarafı olmama noktasında da elinden gelen tüm gayreti bugüne kadar göstermiş bir ülkedir. Bizim temel prensibimiz, Yurtta sulh, cihanda sulh prensibidir. Ancak bölgedeki gelişmelere karşı da Türkiyenin hazırlıklı olması kaçınılmazdır. Bu açıdan baktığımızda şu anda ASELSANda bulunuyoruz. Bugün Avusturya tarafından alınan kararın çok daha şiddetlisi, 1974 Barış Harekatında Türkiyeye karşı uygulanmıştı ama o uygulama ASELSANı doğurdu. Ben eminim ki bu tip uygulamalar Türkiyenin savunma sanayisinde milli ve yerli silahlarını geliştirmesinde bize daha ciddi bir motivasyon sağlayacak."

    "Avusturyanın aldığı bu kararı kesinlikle kınıyoruz." diyen Işık, aslolanın Türkiyenin kritik teknolojilerini geliştirmek için el birliği içinde çalışmaları artırması olduğunu vurguladı.

    Bakan Işık, "Avusturyanın koyduğu bu silah satışından Türkiyenin pratikte etkilenmeyeceğini söylemem gerekiyor. Ama böyle bir kararın varlığı bile Avusturyanın Türkiyeye karşı tutumunun bir göstergesi. Ancak bunlar bizim kulağımıza küpe olmalı. Kritik teknolojilerin geliştirilmesinde gece gündüz çalışmaya devam etmeliyiz." diye konuştu.

    TSK'YA PERSONEL ALIMI

    TSKya 30 bin personel alınmasına ilişkin başvuruların hangi aşamada olduğuna yönelik soru üzerine Işık, özellikle uzman çavuş, sözleşmeli er ve erbaşla ilgili 19 bin kişilik kadroya şu ana kadar 134 bin müracaat olduğunu bildirdi.

    Bakan Işık, subay, astsubay ve askeri okul öğrencileri için 11 bin kadroya ise şu ana kadar 152 bin başvuru yapıldığını açıkladı.

    Bu durumun, "Türk milletinin TSKya gösterdiği teveccühün çok güzel bir göstergesi" olduğunu ifade eden Işık, şunları söyledi:

    "Biz istiyoruz ki Türk Silahlı Kuvvetleri bu noktada en nitelikli insan kaynağına ulaşsın. Özellikle harp okullarımıza yapılan müracaattan memnunuz. Bu müracaatların daha da artması önemli. Türk Silahlı Kuvvetleri hiç şüphesiz dünyanın en güçlü ordularından biri. Türk Silahlı Kuvvetlerini en güçlü kılan en önemli unsur ise insan kaynağı. Bu insan kaynağını daha da artırmak daha da zenginleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu ordu peygamber ocağıdır. Bu ordunun mensubu olmak da gerçekten her Türk gencinin hayalini süsleyen güzel olgudur. Bu açıdan da gençlerimizi Türk ordusuna katılma noktasında ben özellikle bir kez daha davet ediyorum. Başvuruların daha da artacağına yürekten inanıyorum."

    BAKAN IŞIK MİLLİ PROJELERİ İNCELEDİ

    Milli Savunma Bakanı Işık, konuşması öncesi kurdele keserek, "Dinamik RF ve Anten Test Laboratuvarı"nın açılışını gerçekleştirdi.

    Bakan Işık daha sonra ASELSAN tarafından üretilen, milli insansız hava araçlarında kullanılacak yeni nesil görüntüleme ve hedefleme sistemi ile terörle mücadelede kullanılan Lazer Güdüm Kitini (LGK) inceledi, ilgililerden bilgi aldı.

    Açılış törenine, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Savunma Sanayii Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Şeker, ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken ile diğer ilgililer katıldı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ