Bursa'da camisiz minare
Eski camiyi yıkan, ama sağlam olan minaresine kıyamayan köylüler, atalarının hatırasını yaşatmak için tarihi minareyi öylece bıraktı
![](https://im.haberturk.com/2016/11/28/1329626_83ab4fea7aa99c511c72b5fb4a29c57a_640x640.jpg)
Bursa'nın İnegöl ilçesinde camisiz minare görenleri şaşırtıyor.
![](https://im.haberturk.com/2016/11/28/1329626_a5cb59f77c09492060df74edc7c385a7_640x640.jpg)
200 yıl önce Batum'dan İnegöl'e göçen Haşanpaşa Mahallesi sakinleri, köyü ilk kuran atalarının yaptığı 200 yıllık camiyi harap hale gelince 2000 yılında yıktı.
![](https://im.haberturk.com/2016/11/28/1329626_4ecd6be3dcf18c53b9ec492927fb9709_640x640.jpg)
Köylüler yerine yeni bir cami yaptı. Eski camiyi yıkan, ama sağlam olan minaresine kıyamayan köylüler, atalarının hatırasını yaşatmak için tarihi minareyi öylece bıraktı.
![](https://im.haberturk.com/2016/11/28/1329626_6a3ec068d48311348d50d79f5150fc49_640x640.jpg)
Köy meydanındaki minareyi görüp camiyi bulamayan misafirler ise şaşırıyor.
![](https://im.haberturk.com/2016/11/28/1329626_e7404bdebac0cc107d8cc802fbdc5498_640x640.jpg)
Bu köy var olduğu müddetçe bu minareyi ayakta tutacaklarını söyleyen Hasanpaşa Muhtarı Suat Karakaya, "Köyümüzü Osmanlılar zamanında Hasan Paşa kurmuş. Biz Batum'dan göç eden muhacirleriz.
![](https://im.haberturk.com/2016/11/28/1329626_7716906adf6e2ec16e14fa67210c33ec_640x640.jpg)
Köy camiimiz eskiyip yıkılmaya yüz tutmuştu. Yıkıp köyümüze yeni bir cami yaptık. Ama eski minaresi sağlamdı. Yıkmaya kıyamadık ve öylece bıraktık.
![](https://im.haberturk.com/2016/11/28/1329626_eb8aced6033a2fe58a0d00fb5f73599c_640x640.jpg)
Bize atalarımızdan kalan bu minare köyümüze güzellik katıyor. Köyümüze gelenler minareyi görüp camiyi göremeyince şaşırıyor. Biz işin aslını anlatınca fotoğrafını çekiyorlar" dedi.
![](https://im.haberturk.com/2016/11/28/1329626_a93ce7dd5ad6cb270e818625921ebe54_640x640.jpg)