Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Kemal Kılıçdaroğlu'na askeri karşılamada yeni gelişme

    Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik askeri karşılama için Milli Savunma Bakanlığı'nda Teftiş Kurulu Başkanı'nın görevlendirildiğini açıkladı.

    Bakan Işık, 24 TV canlı yayınında, Kılıçdaroğlu'nun karşılanmasına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

    "GİT, BU KONUYU İNCELE..."

    CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Bandırma'da askeri törenle karşılanmasıyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı'nda, Teftiş Kurulu Başkanı'nın görevlendirildiğini açıklayan Bakan Işık şunları söyledi:

    "Hava Kuvvetleri Komutanı, bu olayla ilgili kendi içinde bir inceleme yapmış; ama bana bağlı olduğu için benim de bir teftiş kurulum var. Ben de Teftiş Kurulu Başkanımızı bizzat görevlendirdim. 'Git, bu konuyu incele ve gerektiğinde soruşturmayı yap ve bununla ilgili raporu bana getir'. Dün akşam Hava Kuvvetleri Komutanımızın ifadesi, kendi iç incelemesidir. Bağlayıcı değil; ama asıl nihai karar, bakanlığımızın Teftiş Kurulu'nun. O gelecek rapora göre, biz de işlem yapacağız."

     Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal:
    Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal: Genelkurmay Başkanı'nın direktifiyle inceleme başladı. Tamamladım. Raporu sundum. İki kelime ile söyleyeyim; kasıt yok, kusur var

    "ASIL BAĞLAYICI İNCELEMEYİ BAKANLIK TEFTİŞ KURULU BAŞKANI YAPACAK"

    "Hava Kuvvetleri'nin kendi iç incelemesi açısından o değerlendirme belki makul olabilir; ama asıl bağlayıcı incelemeyi bakanlık Teftiş Kurulu Başkanı yapacak. Başkanımızın getireceği rapora göre, biz de değerlendirmemizi yapacağız. Hava Kuvvetleri'nin kendi iç incelemesi, bunun bağlayıcı bir yönü yok. Asıl bağlayıcı olan bakanlık Teftiş Kurulu. Şu anda verdiğim emir, inceleme ve gerektiğinde soruşturma emridir"

    Işık, Kanal 24'te katıldığı canlı yayında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

    "Fırat Kalkanı Harekatı bitti. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye'den tümüyle çekildi mi?" sorusuna Işık, "Hayır, şu anda Fırat Kalkanı Harekat bölgesinin güvenliği, asayişi ve oradaki hayatın normal seyrine dönmesiyle ilgili çalışmalar sürüyor. Bu konuda TSK, gerekli desteği vermeye devam ediyor." yanıtını verdi.

    REKLAM
     Kılıçdaroğlu için askeri karşılamaya incelemeye CHP'den yanıt
    Kılıçdaroğlu için askeri karşılamaya incelemeye CHP'den yanıt CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Balıkesir mitingi öncesinde, Bandırma'da askeri törenle karşılanmasına yönelik incelemeye tepki gösterdi. Yılmaz, "Genelkurmay Başkanı derhal görevden alınmalı" diye konuştu.

    "YENİ BİR HAREKAT OLABİLİR Mİ?"

    Işık, "Yeni bir harekat olabilir mi?" sorusu üzerine, "Bölge karışıklık içerisinde, tam bir kaos var. Bizim de Türkiye olarak kendi ulusal çıkarlarımızı ve bölgenin güvenliğini sağlama açısından sürekli teyakkuzda bulunma zorunluluğumuz var. Türkiye kendi istikrarına, ulusal çıkarlarına ve bölgenin güvenliğine yönelik ihtiyaç duyacağı her adımı atma hakkına sahiptir." dedi.

    Türkiye'nin, güneyden PKK'nın yönelttiği tehditler dolayısıyla teyakkuzda olduğunu belirten Işık, bir oldu bittiye müsaade edilmeyeceğinin altını çizdi.

    "PYD/YPG Türkiye için tehdit haline gelirse, operasyon kaçınılmaz mı?" sorusu üzerine Işık, "Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden her türlü girişim, Türkiye'nin hedefidir. Bizim, özellikle kendi ulusal güvenliğimize tehdit olacak her nokta, bizim için meşru hedeftir." değerlendirmesinde bulundu.

    REKLAM

    "PYD ÇEKİLMEDİ"

    Işık, "PYD Münbiç'ten çekildi mi? Münbiç'e bir harekat gündeme gelebilir mi?" sorusuna, "PYD çekilmedi, aksine PYD, rejim ve Rusya'yı Münbiç bölgesine çağırarak, orada Özgür Suriye Ordusu ile kendi arasına bir tampon oluşturmanın gayretinde." yanıtını verdi. Bakan Işık, bölgedeki tansiyonu yükseltmeden, Türkiye'nin kırmızı çizgilerinin aşılmasına müsaade etmeden, bölgenin bir an önce istikrara kavuşması için çalıştıklarını söyledi.

    "Rakka operasyonunda Türkiye yer alacak mı? Son durum nedir?" sorusuna Işık, şu cevabı verdi:

    "Rakka'daki operasyon, Türkiye'nin ulusal güvenliğini doğrudan etkiliyor. Rakka operasyonu, bölgenin istikrarı açısından kritik öneme sahip. Rakka operasyonunda eğer PYD/YPG kullanılırsa, operasyon çok daha uzun sürecek, DEAŞ'ın direnci beklenenden çok daha fazla olabilir. Çünkü bölge halkı, 'Bu bölge DEAŞ'tan temizlendikten sonra, PYD/YPG bizi topraklarımızdan sürer, bizi öz yurdumuzdan, vatanımızdan çıkarır' diye endişe ederse, bu DEAŞ'ın ekmeğine yağ sürmek ve o bölge halkını DEAŞ'ın kucağına itmek olur."

    REKLAM

    "RAKKA OPERASYONUNDA PYD/YPG YER ALIRSA..."

    Işık, Rakka operasyonunda terör örgütü PYD/YPG'nin kullanılması durumunda, Türkiye'nin buna destek vermeyeceğini yineleyerek, Özgür Suriye Ordusu ve Arap unsurlar ile Amerikan ve Türk özel kuvvetlerinin, bölgeyi DEAŞ'tan temizleyebileceğine işaret etti.

    "TSK'NIN İÇİNDE FETÖ UNSURLARI KALDI MI?"

    Işık, "TSK içinde FETÖ unsuru kaldı mı?" sorusuna şu cevabı verdi:

    "TSK içindeki FETÖ hain terör örgütü unsurlarının temizlenmesi için çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor. 'Bugün her şeyi bitirdik, tertemiz oldu, hiç içimizde FETÖ'cü kalmadı' dersek, bu çok iddialı bir cümle olur. 'Hala FETÖ'cüler çok yoğun, şöyle, böyle' bir paranoyaya götürürsek, o da büyük bir haksızlık olur. Dolayısıyla bu, önemli oranda temizlendi ama biz, 'Artık temizlik bitti, içimizde FETÖ'cü kalmadı' diyecek kadar da rahat değiliz. Bu noktada da çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

    Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Bir darbe tehdidi yok ama tehlike devam ediyor mu?" sorusuna da "Ben bir organize darbe yapabilme imkanlarının olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Bu noktada aşırı bir endişe içerisinde bulunmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu konuda TSK'da belleri kırılmıştır ama tüm unsurların temizlenmesi, bu kadar kısa süre içerisinde olmayabilir ama çok dikkatli bir çalışma yürütüyoruz." karşılığını verdi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ