Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Dünya “Seninleyiz Suriye!” diyor,Suriye'deki akan kanın durması için İstanbul'da da "Seninleyiz Suriye" etkinliği kapsamında kırmızı balonlar gökyüzüne bırakıldı

    Yeryüzü Doktorları öncülüğünde bazı sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla Sultanahmet Meydanı'nda bir araya gelen gönüllüler, Suriye'deki savaşın 3. yıl dönümü dolayısıyla akan kanın durması için kırmızı balon uçurdu.

    Yeryüzü Doktorları Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Kınık, grup adına yaptığı konuşmada, "Acının 3. yılında Suriye halkıyla birlikte olduğumuzu ifade etmek için toplandık. Yeryüzü Doktorları ve diğer bazı kuruluşlarla birlikte dünyaya bir kez daha bu kirli savaşın durdurulması için haykıracağız. 'Seninleyiz Suriye' diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

    Suriye'de şu ana kadar 160 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 2,5 milyon kişinin mülteci olduğunu kaydeden Kınık, bu ülkedeki hastanelerin üçte ikisinin yıkıldığını, ilaç ve aşı sıkıntısı yaşandığını bildirdi.

    Tüm dünyaya seslendiğini belirten Kınık, "Elinde yetkisi ve gücü olanlar, sorumluluğu olanlar, Suriye halkının çekmiş olduğu bu acılar yeter. 3 yıl oldu, bu insanlar evlerinden barklarından uzak sabırla bu işin biteceğini bekliyorlar" dedi.

    Kınık, Suriye üzerinde emelleri olan uluslararası güçlerin, bu ülkede her 15 saniyede bir kişinin mülteci konumuna düştüğünü görmeleri gerektiğini ifade etti.

    İnsaniyetini ve vicdanını yitirmemiş olanların Amerika'dan Pasifik'e kadar büyük bir coğrafyada bugün "Seninleyiz Suriye" dediğini aktaran Kınık, kendilerinin de dini, dili, rengi ne olursa olsun, bunu bir insanlık çağrısı olarak tekrarladıklarını söyledi.

    Savaşın ve çekilen acıların bitmesini istediklerini anlatan Kınık, kırmızı balonların özgürlüğü ve umudu simgelediğini kaydetti.

    Kınık, "Elimizdeki bu kırmızı balonları savaşın bitmesi, akan kanın durması, insanlığın vicdanının tekrar bu yöne dönmesi ve sorumluluk sahibi olan kuruluşların, devletlerin burada bir adım atması için hep birlikte gökyüzüne bırakacağız" diye konuştu.

    Aralarında Suriyeli mülteci çocukların da bulunduğu grup, daha sonra fener yakarak balonları gökyüzüne bıraktı.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ