Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ramazan pidesinin fiyatını açıkladı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Ankara 300 gramlık Ramazan pidesi  2,5 TL'den satılacak. İstanbul'da İstanbul 350 gr 3 liradan satılacak. İstanbul'da ekmek fiyatı değişikliği gündemimizde yok." dedi. Yumurtalı ve susamlı pidenin kilogram fiyatı ise 10 lira oldu.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ramazan pidesi fiyatlarına ilişkin, "İstanbul'da 350 gram pide 3 liradan, Ankara ve İzmir'de 300 gramlık pide 2,5 liradan satılacak." dedi.

Bu açıklama sonrası gözler, İstanbul Fırıncılar Odası'na çevrilmişti. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile yaptığı görüşme sonrası pide fiyatlarına ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Bu açıklama göre İstanbul'da 350 gram yumurtalı ve susamlı pidenin fiyatı 3,5 TL, 300 gram sade pidenin fiyatı 2,5 TL, 350 gram sade pidenin fiyatı ise 3 TL olarak satışa sunulacak.

Geçen seneye oranla fiyatlarda 50 kuruşluk bir artış gerçekleşti.

HALK EKMEĞİNE ZAM YOK

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, halk ekmeğine zam yapmama kararı aldı.  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın halk ekmeğine zam yapılmaması yönünde talimatı sonrası 250 gramlık halk ekmek, 70 kuruştan satılmaya devam edecek. Halk ekmek ramazan pidesi ise bu yıl 1 TL’den satışa sunulacak. 250 gramlık ramazan pidesi, Ramazan ayı boyunca Halk Ekmek Satış Mağazaları ve büfelerdeki yerini alacak.

Başkentlilerin ucuz ve sağlıklı ekmek tüketebilmesi için halk ekmeğine zam yapılmayacağını söyleyen Başkan Yavaş, "Vatandaşlarımızın ekonomisine katkıda bulanabilecek tüm imkanları kullanmaya kararlıyız” dedi. Hijyenik ve el değmeden üretilen, başkentlilerin uzun yıllardır sofralarının vazgeçilmezi haline dönüşen halk ekmeğine zam yapılmazken, mevcut tarife geçerli olacak.

KAPASİTE ARTIRILACAK

Halk Ekmek Fabrikası, piyasada ekmek fiyatlarına yapılan artıştan sonra kapasite artırma kararı da aldı. Zamlardan önce günlük 750 bin adet ekmek ve ekmek çeşidi üreten Halk Ekmek Fabrikası, talebin artması üzerine kapasitesini 815 bine çıkardı. Başkentlilerin yoğun talepte bulunduğu halk ekmek ve çeşitlerine yönelik kapasite artırımının kısa bir süre içinde 910 bine çıkarılması planlanıyor.