Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Mattiolo: Türkiye'nin yeri Avrupa'dır

    İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Luigi Mattiolo, İtalya ve Türkiye'nin ortak geçmiş ve Akdeniz coğrafyasından doğan sınamaların yanı sıra temel çıkarları da paylaştığını söyledi.

    İtalya'nın Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakereleri sürecinde her zaman destekleyici rol üstlendiğinin altını çizen Mattiolo, iki ülkenin ikili ticaret ve yatırım ilişkilerini, ülke ekonomileri ve toplumlarını geliştirmede stratejik önemde gördüğünü belirtti.

    Türkiye'nin AB’ye üyelik sürecini de değerlendiren Mattiolo, ülkesinin Türkiye'nin Avrupa'daki önemini son aylarda fark etmediğine dikkati çekti.

    "Biz daima Türkiye'nin yerinin Avrupa olduğunu düşündük. Çünkü tarihimiz, kültürümüz ve değerlerimiz bizi aynı ailenin üyeleri yapıyor." diyen Büyükelçi Mattiolo, ileriyi gören siyasi vizyonla 50 yıl önce ortaya koydukları bu yönelimin hiçbir zaman değişmediğini vurguladı.

    REKLAM

    Mattiolo, İtalya'nın, AB'nin genişleme politikasının Batı Balkan ülkelerinin yanı sıra Türkiye'nin de müzakere sürecinin tamamlanmadan bitmeyeceğine inandığını söyledi.

    Sürecin zorluğuna da değinen Mattiolo, Türk halkında yıllar içinde büyüyen düş kırıklığının da farkında olduklarını belirtti.

    Geçmişi düşünmeyi bir kenara bırakmak ve fırsatı kaçırmamak gerektiğine işaret eden Mattiolo, "Şimdi bizi bölebilecek geri döndürülemez kararlar almak yerine birleştirecek şeyler üzerinde sıkı çalışmanın zamanı." ifadelerini kullandı.

    "AVRUPA'NIN GELECEĞİ AKDENİZ'DE YATMAKTADIR"

    Sadece Akdeniz değil aynı zamanda Suriyelilerin yaşadığı trajediye de dikkat çeken Mattiolo, Türkiye'nin ülkelerindeki savaştan kaçarak sığınan bu insanlara cömert çabaları dolayısıyla teşekkürlerini iletti.

    Bu meselenin yalnız başına kazanılacak bir savaş olmadığını belirten Mattiolo, İtalya'nın uzun süredir göç meselesinin toplu olarak ele alınması gereken tarihi bir meydan okuma olduğunu vurguladığını aktardı.

    REKLAM

    Büyükelçi Mattiolo, "Bu sadece ulusal düzeyde değil, aynı zamanda sığınmacıların kaynak ve geçiş olarak kullandığı ülkelerle çok daha bağlantılı şekilde küresel düzeyde çözüm isteyen bir sorundur." şeklinde konuştu. Bu bağlamda da İtalya'nın Türkiye'deki sığınmacılara yönelik tesislere katkı sağlamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Mattiolo, şunları kaydetti:

    "Kendimizi sadece 'önemli ancak yetersiz' insani yardımlarla sınırlamamamız gerektiğini düşünüyoruz. Yerinden edilme ve göçün temel nedenlerini ortaya koyan kapsamlı bir yaklaşıma ihtiyaç var. İtalya, Akdeniz'i AB'nin mutlak önceliği olarak tutacak. Avrupa'nın geleceği Akdeniz'de yatmaktadır. Ve Türkiye'nin bunda önemli bir ortak olduğunu düşünüyoruz."

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ