Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Yıllar önce Madımak denince Sivas ve Yozgat civarında yetişen, yoncaya benzer bir bitki gelirdi akla. Bir de yöre insanının madımak bitkisinden esinlenerek yaktığı türküler.
Sivas'ta, adını bu bitkiden alan otelin içinde 36 kişinin alev ve dumanlara teslim edildiği 1993 yılından beri, Madımak denince çiçekler ve türküler değil ölüm geliyor herkesin aklına.

Besteci, müzisyen Cengiz Özdemir'in imzasını taşıyan 'Madımak' adını verdiği albüm Çimen Yapım etiketiyle yayınlandı. Yapımcılığını Mazlum Çimen’in, müzisyen olarak Eylem Pelit, Volkan Öktem, Erdal Erzincan ve Çağdaş Oruç’un eşlik ettiği albüm 11 enstrümantal eserden oluşuyor.

HAYALLEME
"Deyiş ve semahların başında ve sonunda belli bir müzikal tema vardır. Bir gün piyano çalarken o temayı genişletmeyi denedim. Sonra bu, uzun bir besteye dönüşmeye başladı. Erdal Erzincan bana bunun yüzlerce yıldır kullanılan 'Hayalleme' adlı form olduğunu söyledi" diyen Cengiz Özdemir, bitirince 'Madımak' adını vermiş bu besteye. Cengiz Özdemir sonra, Madımak'ın yanına 10 enstrümantal eser daha eklemiş ve bir albüm çıkmış ortaya.

Konservatuarda keman ve piyano eğitimi alan, sadece klasik müzik değil, caz, pop ve halk müziği alanında da hepsi de birbirinden değerli sayısız çalışmaya imza atan besteci ve müzisyendir Cengiz Özdemir. Kendisi Alevi olmamasına rağmen yıllar boyunca Arif Sağ, Erdal Erzincan, Mazlum Çimen gibi sanatçılarla birlikte çalışmış olmanın etkisiyle Alevi deyiş ve semahlarına âşina olmuş Cengiz Özdemir.

'DİNLEYEN KOYSUN ADINI'
Madımak katliamı, Cengiz Özdemir'in ruhunda, hafızasında kara bir delik açmış adeta. Çünkü "Nesimi Baba" dediği Nesimi Çimen'in yanında, müzisyen dostu Hasret Gültekin'i de kaybetmiş alevlerin, dumanların arasında. "Mazlum'la ben, Nesimi Baba'nın sofrasında oturur, Dilber Hanım'ın yemeklerini yerdik" diyen Cengiz Özdemir, Hasret Gültekin'in kaybından duyduğu acıyı da sözlere döküyor: "Hasret Gültekin daha gencecik çocuktu. Onun ilk albümünün aranjörlüğünü ben yapmıştım. Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi bağlamacılardan biriydi Hasret Gültekin. Şimdi yaşıyor olsaydı dünya onu tanıyor olacaktı. Ama o katliamda gencecik yaşta gitti. İnsan bunları düşündükçe içi acıyor."

Madımak Oteli'nin hâlâ otel ve kebapçı olarak kullanılması da Cengiz Özdemir'in içini acıtan gerçeklerden biri. "Umarım söylendiği gibi orayı müze ve kütüphane haline getirirler. O zaman ben de müzisyen arkadaşlarımla birlikte oraya gider albümdeki eserleri seslendiririm" diyen Özdemir, Madımak albümünün tarzı hakkında ise şunları söylüyor: "Albümün tarzını bir kelimeyle tanımlamak mümkün değil. İçinde caz, pop ve halk müziği temaları var. Belli bir tarzı yok. En iyisi dinleyen koysun adını."