Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Myanmar'ın devrilen lideri Suu Çii'den halka Covid-19'a karşı daha dikkatli olma çağrısı
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Basına konuşan avukatı Min Min Soe, dünkü görüşmesinde ülkede Covid-19'un durumuna dair Suu Çii'yi bilgilendirdiğini aktardı.

    Avukat Soe, Suu Çii'nin son haftalardaki vaka artışlarından endişe ettiğini kaydederek "Suu Çii halka Covid-19'a karşı daha tedbirli olma mesajı yolladı." dedi.

    Şimdiye kadar toplam 154 bin 385 kişinin Covid-19 testinin pozitif çıktığı Myanmar'da haziran başından bu yana günlük vaka sayıları yükseliyor.

    Dün ülkede 1225 kişinin Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine 16 Aralık 2020'den bu yana en yüksek günlük vaka artışı kaydedildi.

    Myanmar'da virüs nedeniyle meydana gelen can kayıpları 3 bin 309'a ulaştı.

    1 Şubat'tan bu yana gözaltında tutulan Aung San Suu Çii, yargılandığı Nepido ve Yangon mahkemelerinde zimmete para geçirmek, halkı kışkırtıcı faaliyette bulunmak, devlet sırları kanununu ihlal, ithalat ve ihracat yasalarına aykırı hareket etmek, telekomünikasyon yasasını ihlal ve ulusal afet yasalarına karşı gelmekle suçlanıyor.

    REKLAM

    MYANMAR'DA DARBE

    Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020'deki genel seçimlerde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

    Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ile iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hâl ilan etmişti.

    Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar 883 kişi hayatını kaybetti, binlerce gösterici gözaltına alındı.

    Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken, üst düzey hükümet yetkililerinin askerî mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ