Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Kalp Sağlığı Kalp ve Damar 85 dakika sonra hayata döndü, Şamil Akpulut, kalp krizi, kalbi durdu, kalp krizi, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Abdullah Cirit

    Iğdır'da kalp krizi geçiren ve kalbi duran bir kişi, doktorların 85 dakika süren kalp masajı ve pıhtı eritici tedavi sayesinde yeniden hayata döndü.

    Iğdır'da yaşayan 5 çocuk babası Şamil Akpulut (35), kent merkezinde yürüdüğü sırada kalbinde sıkışma şikayetiyle arkadaşlarının yardımıyla Iğdır Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

    Hastaneye gittiği sırada kalp krizi geçiren Akpulut'un kalbi, acil servise girdiği anda durdu. Görevli personelin haber vermesi üzerine gelen kardiyologlar, Akpulut'u yeniden hayata döndürmek için kalp masajı yapmaya başladı.

    Yaklaşık 20 dakika süren kalp masajına rağmen Akpulut'un kalbi çalışmadı. Buna rağmen vazgeçmeyen doktorlar, Akpulut'un damarlarındaki kanın pıhtılaşmaması için pıhtı eritici tedaviye başvurdu. Bir hemşire solunum desteği verirken, doktorlar da kalp masajına devam etti.

    Sağlık görevlilerinin, 85 dakika süren çabasının sonuç vermesiyle Akpulut'un kalbi yeniden atmaya başladı. Uzun süre kalbi atmayan Akpulut, sağlık görevlilerinin çabaları sayesinde herhangi bir felç geçirmeden sağlığına kavuştu.

    "45 dakika sonunda hastanın yeniden canlandırılması mümkün olmaz"

    Iğdır Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Abdullah Cirit, hastanın kalbinin ilk geldiği andan itibaren durduğunu anlattı.

    Bunun üzerine kalp masajı yapmaya başladıklarını belirten Cirit, "Yaklaşık 20 dakika boyunca çalıştık ama kalbi çalıştırmayı başaramadık. Bu dakikadan sonra hastanın ölüm süreci başlar. Damarlardaki kan pıhtılaşır ve oksijen gitmez. Bunu engellemek için de pıhtı eritici tedaviye başladık. Kalp masajının yanında pıhtı eritici müdahalede bulunduk. 85 dakika sonunda çabalarımızın karşılığını aldık ve kalbi yeniden çalıştırmayı başardık" dedi.

    Cirit, Akpulut'un tüm yaşamsal faaliyetlerinin şu anda normal olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Uzun süre kalbi çalışmamasına rağmen beyninde ve vücudunda herhangi bir hasar oluşmadı. Bu da çok nadir görülen bir durum. Normal şartlarda ciddi bir kalıcı hasar oluşması lazımdı ama olmadı çok şükür. Normalde 45 dakika boyunca kalbi çalışmayan hastaların yeniden canlandırılması mümkün olmaz ama yoğun çabamız sayesinde 85 dakika sonucunda hastamızı hayata döndürmeyi başardık."

    "Yeniden doğmuş gibiyim"

    Şamil Akpulut ise sadece kalp krizi geçirdiği anı hatırladığını söyledi. Doktorların durumu anlatmasıyla kalbinin durduğunu öğrendiğini belirten Akpulut, "Göğsüm sıkışınca arkadaşlarım hastaneye getirmiş. Hiçbir şey hatırlamıyorum. 85 dakika boyunca kalbim durmuş. Gözlerimi açtığımda durumu anlattılar. İnanamadım gerçekten 85 dakikada ölmüşüm, tekrar hayata dönmüşüm. Yeniden doğmuş gibiyim" diye konuştu.

    Akpulut, bu olayın kendisi için bir ders olduğunu ve sigarayı bıraktığını vurgulayarak, "Şu anda herhangi bir sağlık sorunum yok. 5 çocuğum ve eşimle huzurlu bir şekilde yaşıyorum. Bu olayın ardından sigarayı da bıraktım. Sağlığıma daha fazla dikkat edeceğim artık" ifadelerini kullandı.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ