Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Antalya'da zorlu ameliyat geçiren bir buçuk aylık Ada bebek, doktorların zamanla yarışı sayesinde sakat kalmaktan kurtarıldı.
Antalya'da 34 haftalık, sırtında büyük bir kitle ve ayakları içe dönük şekilde dünyaya gelen bir buçuk aylık Ada Karakulak, Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu'nun 10 saat süren başarılı ameliyatı sayesinde sağlığına kavuştu.

"AMELİYAT OLMASAYDI ASLA YAŞITLARI GİBİ BÜYÜYEMEYECEKTİ"

Ameliyat öncesi sağ ayağında tamamen his kaybı başlayan Ada bebek 5 Şubat'ta Kılınçoğlu ve ekibi tarafından ameliyata alındı. 10 saat süren ameliyatın ardından Ada bebeğin sağlığına kavuştuğunu belirten Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, "5 Şubat'ta ameliyata alınan Ada bebek 1 buçuk aylıktı. Ameliyata girmeden önce sağ ayağında tamamen his kaybı başlamıştı. Ayağını kendi kendine oynatamıyor ve yapılan müdahalelere tepki vermiyordu. Ayrıca sağ ayağı, solun yarısı kadar gelişmişti. Ada bebeğin ameliyat için büyümesini beklemek, ileride tuvaletini tutamama gibi problemleri beraberinde getirecekti. Hatta daha ileriki dönemde skolyoz denilen omurgada eğriliklere varacak sonuçlar doğurabilir, tamamen engelli biri olarak yaşamını devam ettirmeye mahkum olabilirdi. Ada bebek, bir ömür boyu aile bakımına ihtiyacı olan bir bebeğe dönüşebilirdi. Ancak bu konuda son derece başarılı bir doktor ve ekibe ameliyat olması hayatının yönünü değiştirdi" dedi.

"İKİ AYDA YÜZDE 100'E YAKIN BİR İYİLEŞME OLDU"

Ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, bu dönemde yapılan müdahalenin Ada bebeğin yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürmesinin ilk adımı olduğu belirterek, "Ada bebek çift omurilik anomalisi diye adlandırılan bir şikayetle hastanemize geldi. Omuriliği, sağda ve solda iki ayrı parça olarak devam ediyor ve bu durum omurilikteki sinirlere zarar veriyordu 1 buçuk aylık olduğu için 6. ayına gelerek vücut gelişimini biraz daha tamamlamasını istedik. 10 saat süren başarılı bir ameliyat oldu. Omuriliği artık bir tüp gibi tek bir kanaldan gidiyor" ifadelerini kaydetti. Op. Dr. Kılınçoğlu, "Ameliyat sonrasında, ayağında hemen bir güç artışı fark edildi. 1 ve 2. kontrollerinde de neredeyse yüzde 100'e yakın bir iyileşme ile karşılaştık. Bu uzun süreli bir iş, uzun yıllar boyunca kontrollerine devam edilecek. Bundan sonrası doğal seyrinde tamamen düzelecek" diye konuştu.

"ÜZÜNTÜDEN EVDEN DIŞARI ÇIKAMAZ OLMUŞTUK"

Ada bebeğin iyileşme sürecini anlatan baba Fatih Karakulak, "Bebeğimiz çok küçük ve ameliyatın riski fazla olduğu için başvurduğumuz doktorlardan olumsuz dönüşler aldık. Eşim ve benim artık umudumuz kalmamıştı. Evden dışarı bile çıkmak istemiyorduk. Sağlık sektöründe çalıştığımız için çok vakaya şahit olduk ama insanın çocuğuna olunca bir başka hissediyor. Moralimiz internette araştırırken ismini bulduğumuz Bülent hocamızla tanışana kadar çok bozuktu. Onunla görüşür görüşmez büyük bir motivasyonla kızımızın iyileşeceği günü bekledik. Şimdi eski günlerdeki gibi yine mutlu bir aileyiz ve bunu doktorumuza borçluyuz" dedi.

İHA