Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Anne ve Çocuk Pilates topu doğumu kolaylaştırıyor!

    Doğum kasılmalarında; esneme, gevşeme ve bazı nefes teknikleriyle rahatlatmanın mümkün olduğunu belirten Kadın Doğum Uzmanı ve Keşkesiz Doğum Eğitmeni Op. Dr. Hakan Çoker, bedenin ve nefesin senkronize şekilde doğuma eşlik etmesini sağlayan doğum topundan destek alan anne adaylarının daha az ağrıyla doğum yaptıklarını söyledi.

    Doğum esnasında kullanılan topun, hareketleri kısıtlayan yatağa alternatif olduğunu belirten Çoker şöyle konuştu: “Topun üzerine oturmak leğen kemiğinin doğal olarak sallanmasını ve dönmesini teşvik ederek anne karnındaki bebeğin aşağı inmesini destekliyor. Doğum topu baskı yaratmadan perinal destek sağlıyor ve bebeğin leğen kemiğindeki pozisyonunun korunmasına yardımcı oluyor. Pilates egzersizleri, hem hamilelik sırasında hem de normal doğum esnasında ortaya çıkan sırt ve bel ağrılarının, kramp ve sancıların etkilerini hafifletirken doğumun da kolay ve hızlı gerçekleşmesini sağlıyor. Anneler pilates topunun doğumda kendilerine uygun pozisyonlar yaratarak bebeğin gelişini kolaylaştırdığını söylüyor.”

    ÜCRETSİZ DOĞUMA HAZIRLIK SEMİNERİ

    Ayrıca İstanbul Doğum Akademisi, anne-baba adaylarına Levent Kültür Merkezi’nde “Keşkesiz Doğuma Hazırlık Semineri” düzenleyecek. Op. Dr. Hakan Çoker ile birlikte Hamile ve Doğum Psikoloğu Neşe Karabekir’in düzenleyeceği seminer ücretsiz olacak.

    3 Mart Pazartesi günü, 11.00-13.00 ve 19.00-21.00 saatleri arasında düzenlenecek seminerde uzmanlar; “Keşkesiz Doğum” felsefesi, rahatlama, hypnobirthing, lamazze, gevşeme gibi çeşitli doğum teknikleri hakkında anne-baba adaylarına bilgi verecek.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ