Habertürk
    Takipde Kalın!
      Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
        Haberler Ekonomi Döviz SON DAKİKA DOLAR! Dolar haftanın son günü aşağı yönlü - 22 kasım döviz kuru - Döviz Haberleri

        Dolar kuru hafta boyunca zaman zaman gelişmekte olan ülke piyasalarından da pozitif ayrışarak aşağı yönlü bir seyir izlerken TL'de oynaklık da oldukça azaldı.

        Geçen haftaya 5.76 seviyesinden başlayan ve ABD ziyareti öncesinde 5.7960 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, haftanın kalanında ise 5.76 civarında genel olarak yatay bir görünüm sergiledi.Kur, bu hafta ise 5.75'ten 5.70 altına gerileyerek 5.68'e dokundu.

        Haftanın son işlem günü olan 22 Kasım'da dolar 5.6989 TL'den el değiştiriyor

        Geçen yılın ağustos ayında yaşanan kur şokudöneminde 60 seviyesine yaklaşarak tarihi zirveyi test eden 1 ay vadeli ima edilen volatilite tek hanelere düştü.

        DOLAR

        $
        28,6772 0,20
        • Alış: 28,6650
        • Satış: 28,6847
        Son Güncellenme Tarihi: 16/11/2023 00:57:40

        FED BEKLEMEDE

        Ekim ayındaki faiz indiriminin ardından gevşeme döngüsünde duraklamaya karar veren ancak fikir ayrılıkları yaşayan ABD Merkez Bankası (Fed), geçen ayki toplantının tutanaklarında, faiz oranlarının seyrini yeniden değerlendirmek için acele etmediğinin sinyallerini verdi.

        Fed'in yıl sonundan önce 10-11 Aralık tarihlerinde para politikası toplantısı yapacak ancak yatırımcılar Fed'in faizoranlarını en az 2020 ortasına kadar sabit tutmasını öngörüyorlar.

        REKLAM

        Küresel piyasalar ise ABD Senatosu'nun Hong Kong'daki protestocuları destekleyen tasarıyı kabul etmesinin ABD-Çinticaret görüşmelerini karmaşıklaştıracağı endişeleri ve çoktan imzalanması beklenen "birinci aşama" ticaret anlaşmasındaki gecikmeyle geriledi.

        Küresel piyasalarda gelişmekte olan ülkelere yönelik zaman zaman görülen iyimser seyir TL'yi destekliyor. Ancak bankacılar bunun ötesinde TL ve TL cinsi yatırım araçlarında geçen yıllarda yaşanan negatif ayrışmanın bugün fiyatlamaları "cazip"hale getirdiğine de dikkat çekiyorlar.

        Bankacılar, TL cinsi yatırım araçlarındaki mevcut fiyatlamaların önümüzdeki yılın özellikle ilk iki ayı için önemli bir fırsat oluşturabileceğini düşünüyorlar. Her ne kadar bu yılın bitmesine bir aydan uzun bir süre bulunsa da piyasalarda yılsonlarında görülen hacim düşüşleri başlamış durumda.

        TCMB'NİN SONFAİZ KARARI BEKLENİYOR

        Piyasalarda yakından izlenen ve TL'de yön belirleyici olabileceği düşünülen bir gelişme ise TCMB'nin 12 Aralık'taki yılın son faiz kararı olacak. Bankacılar toplantı tarihinin yaklaşmasıyla beklentilere göre TL'de baskı da görülebileceğini ancak küresel düşük faiz politikalarının ve TL'de oynaklığın oldukça azalmış olmasının TCMB'nin elini güçlendirdiğinibelirtiyorlar.

        TCMB son üç toplantısında faizleri 10 puan indirimle yüzde 14'e çekti ve indirimlerin önemli bölümünün tamamlandığı sinyaliniverdi. Banka ilerleyen dönemde faiz indirimlerine kapıyı kapatmadı ancak sonraki adımların veri odaklı ve daha sınırlı olabileceğini belirtti.

        Erdoğan ise hafta sonunda yaptığı açıklamalarda faizoranlarının daha da ineceğini belirterek, 2020'de enflasyonun da

        tek haneli rakama gerileyeceğini söyledi.

        Şurada Paylaş!

        GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ