Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Galatasaray Odeabank'a verilen 2 maç seyircisiz oynama cezasıyla ilgili açıklama yaptı.

TBF'den yapılan açıklamada, Galatasaray Kulübünün federasyonu çifte standart uygulamakla suçlaması üzerine kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı duyulduğu belirtildi.

Türkiye Basketbol Federasyonunun kararlarını yasalarına uygun çerçevede verdiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Galatasaray Kulübüne son oynadıkları müsabakada önleyemedikleri istenmeyen olaylar sonucunda tespit ve raporlara dayanarak verilmiş cezalar disiplin kurulumuz tarafından, daha önce verilmiş benzer olaylar karşında uygulanan kararlarla bire bir örtüşmektedir. Galatasaray Kulübü tarafından iddialarına emsal olarak gösterilen iki sene önce 13 Haziran 2014 tarihinde Ülker Arena'da oynanan Fenerbahçe Ülker - Galatasaray Liv Hospital müsabakasında seyirciler tarafından küfürlü tezahürat yapılması ve sahaya yabancı madde atılması nedeniyle iki kez anons yapılmış olması şeklindeki raporlarla emsallerine uygun olarak Fenerbahçe Kulübüne para cezası verilmiştir. Konu edilen bu maçta üçüncü kez anons yapılmamış ve hakemlerin soyunma odasına gitmemiş olması nedeniyle maça ara verilmediğinden seyircisiz maç oynama cezası verilmemiştir."

Galatasaray'a benzer cezanın 10 Haziran 2014 tarihinde yine Fenerbahçe'yle oynanan maçta verildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"29 Mayıs 2016 tarihinde oynanan müsabakada yaşanan olaylar nedeniyle Galatasaray Kulübüne verilen iki maç seyircisiz oynama ve para cezası, adı geçen kulübün iki sene önce almış olduğu saha kapanma cezası gerekçeleri ile bire bir aynıdır. Ayrıca seyircilerin neden olduğu küfürlü tezahürat ve/veya sahaya yabancı madde atılması gibi istenmeyen olaylar sonucunda üç kez anons yapılan ve hakemlerin soyunma odasına gittikleri tüm maçlarda disiplin kurulumuz tarafından aynı ceza verilmiştir. İthamların aksine Galatasaray Kulübünün seyircilerinin neden olduğu istenmeyen olaylar nedeniyle almış olduğu ceza, son derece standart bir uygulama olup daha önce de benzer olaylar nedeniyle aynı cezaya maruz kalan kulüp olarak bunu bilmemeleri ve gereken önlemleri almamış olmaları kulübün sorumluluğudur."