Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Mithat Yenigün, UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uymaları gerektiğini belirterek, "Gelirimize göre giderimizi ayarlamaya çalışıyoruz" dedi.

Yenigün, sarı-lacivertli kulübün aylık dergisinde yer alan röportajında, UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uymak için bir dizi tedbiri uygulamaya koyduklarını kaydetti.

Mithat Yenigün, bu konudaki en büyük handikabın amatör branşlara yapılan harcamalar olduğunu vurgulayarak, "Artık UEFA kriterlerine uymamız gerektiği anlaşılıyor. Bizim gibi tüm kulüplerin de uyması gerekiyor. Onun için disipline etmeye çalışıyoruz. Gelirimize göre giderimizi ayarlamaya çalışıyoruz. Tabii burada en büyük handikabımız amatör branşlara verdiğimiz önemdir. Hiçbir kulüpte, amatör branşlara, bizim verdiğimiz kadar önem verilmiyor. Bu branşlara verdiğimiz emek, tamamen Türkiye için. Onun için bakanlarımıza, hükümetimize diyoruz ki bizi destekleyin ki biz de bu amatör branşlara devam edelim. Değilse, başkanın da dediği gibi mayısta bütçemizi getireceğiz ve 'devam mı, tamam mı' diyeceğiz" şeklinde görüş belirtti.

"ANADOLU DESTEKLENMELİ"
Yenigün, Anadolu kulüplerinin İstanbul kulüpleri kadar gelirleri olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

"Herhangi bir Anadolu kulübüne baktığınız zaman İstanbul kulüpleri kadar gelirleri olmuyor; gerek yayından, gerek Spor Toto'dan. Hele hele tribünden hiç gelirleri olmuyor. Onun için hakikaten onların da desteklenmesi gerekiyor. Büyük kulüplere geldiğimiz zaman da onların da hep şampiyonluk iddiası var. Şampiyon olmak için de transferler yapmaları gerekiyor. Transferleri yaparken de birbirimizle yarışıyoruz. Maalesef altyapıya da yeteri kadar önem veremediğimiz için transferde büyük paralar harcanıyor. Altyapıdan yetiştirip daha uygun ve kulüp ruhuyla oynatmak varken, dışarıdan transferler yaparak çok büyük paralar ödüyoruz. O zaman da bütçe disiplini kaçıyor maalesef."