Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, önceki gece İstanbul’un 39 ilçesinin AK Partili ve Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanları ile birlikte Saraçhane’de demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara seslendi. Başkanlarla beraber binlerce vatandaşa seslenen Kadir Topbaş, “Demokrasinin aziz bekçileri, değerli yurttaşlarımız sizin demokrasi nöbetinize İstanbul’daki tüm ilçe belediye başkanlarımız, AK Partili ve Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarımız ile selam duruyoruz. Siz vatana, milli iradeye ihaneti önlediniz. Millet nedir, bunu gösterdiniz. Şanlı tarihimize yeni bir destan yazdınız. Ve bu duruşunuzla dostlara güvence, düşmana sıkıntı vermektesiniz. Her birimiz, hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi. Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçtiğimiz cuma günü oybirliğiyle belediyenin önündeki caddeye “15 Temmuz Şehitleri Caddesi’ ismini verdiklerini hatırlattı. Başkan Topbaş ayrıca 15 Temmuz darbe girişimine engel olmak için Türkiye genelinde şehit olan tüm vatandaşların anısına bir park yapacaklarını belirterek, “Bütün şehitlerimizi hatırlatan 1 milyon 200 bin metrekarelik büyük bir park hazırlıyoruz. Şehitler Parkı’mız olacak. Orada şehit olan vatandaşlarımız anısına sergiler açılabilecek ve orada onların isimlerini yaşatacağız inşallah” diye konuştu.“HAİNLER MEZARLIĞI”

Bu vatana ihanet edenler için de bir mezarlık açacaklarını kaydeden Topbaş, “Talimatı verdim. Hainler mezarlığı yapacağız. İhanet edenler mezarlığı. Vatan hainleri mezarlığı. Milletimiz oraya Fatiha okumaya değil, lanet okumaya gidecek. Çünkü onlar ancak bunu hak ederler. Ve başkaları da inşallah bir daha teşebbüs etmez, edebilecek cesareti bulamazlar ve bu ülkenin geleceğiyle oynamazlar” şeklinde konuştu.‘KARDEŞLİĞİ DEVAM ETTİRELİM’

Devletin bekası ve ülkenin geleceği için bütün partilerin ve parti mensuplarının siyasi mülahazaları bir tarafa bırakarak tek yumruk olarak meydanlara toplandığını belirten Topbaş, “Gelecek kararmasın diye, umutlar karartılmasın diye milli irade sarsılmasın diye bir duruş sergilediniz. Halka rağmen, milli iradeye rağmen hiçbir gelecek kayda giremez, millete rağmen hiçbir adım atılamaz bunu gösterdiniz. Bu mücadelenin zaferini elde ettiniz. Sizin Türkiye’nin her noktasında bulunuşunuz, siyasi partilerimizin seslenişiyle bir yumak oluşunuz vesilesiyle diyoruz ki burada oluşan bu kardeş- liği devam ettirelim. Yüz yüze bakalım ellerimizi sıkalım. Tebessümü eksik etmeyelim. 79 milyonluk büyük bir ailenin evlatları olduğumuzu asla unutmayalım. Sevgiyi ve hoşgörüyü yaygınlaştıralım ki bu ülkenin geleceği farklı olsun, yavrularımıza çok güzel bir gelecek bırakalım” ifadelerini kullandı.

‘SEN BEN DEMEYECEĞİZ’

Demokrasiye sahip çıkan herkese ayrı ayrı teşekkür ettiklerini belirten İBB Başkanı Kadir Topbaş, “Biz yerel yönetimlerde bulunan başkanlar olarak İstanbul’da ilçelerimizdeki her türlü sıkıntıları ortadan kaldırmak için el ele vererek gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Yaralarımızı saracağız, sen ben demeyeceğiz. Ülkenin geleceğini birlikte hazırlayacağız. Bu hareketleri yapmak isteyenlerin umutlarını yitirdiğiniz için bundan sonra bu tip olayları görmeyeceğimize inanıyorum. İnşallah çok daha farklı yarınlara hep beraberce erişeceğiz” dedi. Başkan Kadir Topbaş ve 39 ilçe belediye başkanı, 15 Temmuz darbe girişimi esnasında İstanbul’da şehit olan vatandaşlarının isimlerinin ve fotoğraflarının bulunduğu belediye önündeki panoya karanfil bıraktı.