Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

    Sağlık Editörü Öz: "Bilim dünyasından haberler daha çok yapılmalı"

    (Fotoğraflı)

    İZMİR (İHA) - Yurt dışında sağlık alanında çığır açan araştırmalara, buluşlara imza atan Türk bilim insanlarıyla röportajlar gerçekleştiren Sağlık Editörü Esra Öz, medyanın bilim dünyası hakkında daha fazla haber yayınlaması gerektiğini vurguladı.

    Bilim dünyasından tanınmış insanlarla sık sık röportajlar yapan Sağlık Editörü Esra Öz, bilim dünyasının dilini çözerek, en yalın anlatımla haber ve röportajlar hazırlamayı kendine amaç edindiğini anlattı. Sağlık haberciliğinin sağlıklı bir toplum ve gelecek açısından önemli bir unsur olduğunu ifade eden Öz, bilim haberlerinin özel bir ilgi gördüğüne vurgu yaptı. Öz, "Gazeteciler haberlerini kurgularken akıllarındaki ilk mesaj işledikleri konunun haber değeri taşımasıdır. Bunda da insanların tepkilerini harekete geçirmeyi hedeflerler. Acı, korku ya da umut dolu bir haber olmalıdır ki, öncelikle haber müdürünün onayını alıp, yayınlanabilmesini sağlayabilsin. Ardından da okunma ya da izlenme rekorları kırıp, sosyal medyada gündemi değiştirebilsin. Bunlar medyanın arka bahçesi olduğu için herkes bilmeyebilir, ancak olayları ele alırken algılarımızla oynanmasına engel olmak adına bu işin arkasındaki mantığı iyi anlamakta fayda var. 'Gözümle gördüm, daha ne olsun' diyenlere, bilimin vereceği cevaplar bizleri çok şaşırtabilir" dedi.

    "Medya bilim dünyası hakkında daha fazla haber yapmalı"

    Görsel algı ve haberler konusunda da bilgi veren Öz, bilimsel çalışmaların Türkiye'de yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizdi. Medyanın da bilim dünyası hakkında daha fazla haber yayınlanması gerektiğini ifade eden Esra Öz, "Çünkü medya aslında sizin hayatınızı yönlendiriyor, düşüncelerinizi, yaşama şeklinizi, alışverişinizi, insanlarla iletişiminizi kısaca siz farkında olmadan sizi yönetiyor. Bu nedenle medya ile iletişiminizde mutlaka bir süzgeç kullanmak, kendi kararlarınızı almanızda size yardımcı olacaktır. Gazetecilerin bakış açısı ile hayata bakmak aslında farklılıkların farkına varmayı sağlıyor. Bu anlamda da haberler aslında hayatımıza ışık tutuyor. Bunu çok kolay bir şekilde elektrik devre sistemi ile anlatabilirim. Bilim insanı ve sağlık çalışanı bilgi kaynağı olarak elektrik devresinin 'pil' görevini görür; çünkü, yakıta ihtiyaç vardır ve yakıt için bilgi gerekir. Gelen bilgi 'anahtar görevi' gören gazetecinin sayesinde habere dönüşür ve 'lamba' yanar. Lambanın ışığı ile etraf aydınlanır. Aslında medya tam olarak bunu yapar, bilgi ile dünyayı aydınlatır. Mustafa Kemal Atatürk'ün bu konudaki sözü de kulaklarda çınlar; 'Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.'"

    'Sağlık Haberlerine Farklı Bir Bakış' kitabının yazarı Öz, sağlık okuryazarlığı alanında halka ve sağlık profesyonellerine eğitimler verdiğini de sözlerine ekledi.

    (HG-Y)

    23.11.2016 13:11:11 TSI

    NNNN

    Anadolu Ajansı ve DHA tarafından geçilen tüm İzmir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İzmir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

    Günün Önemli Manşetleri

    Benzer Haberler