Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Gerçeğini aratmayan deprem tatbikatı

(Fotoğraflı)

İSTANBUL (İHA) - Zeytinburnu Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı, 17 Ağustos depreminin 18'inci Yıl dönümünde nefesleri kesen bir tatbikata imza attı. 45 kişilik ekip hem karada hem denizde gerçeğini aratmayan bir deprem tatbikatı gerçekleştirerek olası bir afette görev yapmaya hazır olduklarını gösterdi.
17 bin 480 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 43 bin 953 vatandaşımızın yaralandığı, 200 bin kişinin ise evsiz kaldığı asrın felaketi olarak da nitelendirilen 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 18'inci yıl dönümünde nefes kesen bir tatbikata imza atan Zeytinburnu Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı hem karada hem de denizde gerçekleştirdiği tatbikatla uzmanlardan tam not aldı.

Alabora olan tekneden kurtuldu
İstanbul AFAD (İstanbul Afet ve Acil Durum Müdürlüğü), TRAK (Telsiz Amatörleri Derneği) ve gönüllülerle birlikte tatbikat yapan Zeytinburnu Su Altı Arama ve Kurtarma Ekibi (ZEYSAK), senaryoya göre Marmara denizi açıklarında meydan gelen 6.3 şiddetindeki depremde alabora olan tekneden düşerek boğulma tehlikesi yaşayan balıkçıyı ve Bilgi Evi'nde mahsur kalan 35 çocuğu kurtardı.
3 gruba ayrılan 45 kişilik ekiple eş zamanda 3 ayrı yerde arama kurtarma faaliyeti gerçekleştiren Zeytinburnu Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı, Merkez Efendi Parkı'nda kriz masası kuran AFAD ve TRAK'tan Komuta Kontrol Merkezi'ne gelen deprem anonsuyla birlikte harekete geçti.
Mahsur kalan çocuklar kurtarıldı
Eş zamanlarda hareket eden ekiplerden su altı arama ve kurtarma ekibi (ZEYSAK), alabora olan tekneden düşüp boğulma tehlikesi yaşayan balıkçıyı kurtarmak için yüzer sedye, dalış tüpü, can yeleği ve boyunluk gibi ekipmanları yanlarına alarak limanda kendilerini bekleyen acil müdahale botuyla denize açıldı. Yol esnasında son kontrollerini yapan ve AFAD'dan gelen bilgilerle birlikte kazazedenin koordinatlarını tespit eden ekip belirtilen noktaya doğru hızla yol aldı. Fazla su yutması sebebiyle balıkçıyı baygın halde bulan ZEYSAK ekibi, yaralıyı yüzer sedye ile tekneye aldı. Ölüm tehlikesi yaşayan yaralı balıkçıya ilk müdahaleyi teknede yapan ekipler, suni teneffüs ve kalp masajı ile yaralıyı kendine getirdi. Kıyıda hazır bekleyen ambulansla hastaneye götürülen kazazede burada tedavi altına alındı. Balıkçının kurtarma tatbikatı gerçekleştirildiği esnada karada ise ayrı bir yaşam mücadelesi verildi. Kriz masası oluşturan AFAD'ın Komuta Kontrol Merkezi'ne geçtiği acil anonsuyla birlikte Zeytinburnu Beştelsiz Bilgi Evleri'ne hareket eden 2'nci ekip, deprem esnasında binada mahsur kalan 35 çocuğu yara almadan tahliye etti. Tahliye edilen çocuklar daha sonra dışarıda bekleyen ailelerine teslim edildi. 3'üncü ekip ise aynı saatlerde vatandaşlardan gelen ihbar üzerine enkaz altında mahsur kalan yaralıyı kurtardı. Hatasız gerçekleştirilen deprem tatbikatı beslenme hizmet grubunun tatbikatta yer alan vatandaşlara yiyecek ve erzak dağıtması ile sona erdi.
Tatbikat sonunda açıklamada bulunan Zeytinburnu Belediyesi Sivil Savunma Uzmanı Cihad Laleşahin, "Belediyemizin acil durum hizmet gruplarına afet ve acil durumları yönetebilme imkan ve yetenek kazandırılması amacıyla AFAD ve TRAK ile birlikte deprem tatbikatı gerçekleştirdik. Karada ve denizde gerçekleştirilen tatbikatımızda ilçe afet planında görevli personellerin eğitilmesi, bilgi seviyelerinin artırılması, meydana gelebilecek sorunların azaltılması ve hazır olunması, afet ve acil durum yönetim merkezine acil durumlarda görevli personelin intikalinin denenmesi gibi senaryoları gerçekleştirdik. Bu sayede olası bir depremde yapmamız gerekenleri tekrar tatbik etmiş olduk. Deprem kuşağında yer alan bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu sebeple 17 Ağustos 1999 Marmara depremi gibi vahim bir afetin bir daha yaşanmaması ve kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve milletimizin el birliğiyle afetlere karşı hazırlıklı olması için tatbikatları birebir gerçek senaryoya göre kurguluyoruz." ifadelerini kullandı.
( HK-BA-Y)

18.08.2017 12:03:26 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İstanbul haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İstanbul Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.