BİR KAÇ KELİME YAZARAK SİZE YARDIMCI OLABİLİRİZ!
haber,kaynak, etkinlik, konu, yazı vb.
LİSTELE
PAYLAŞ
Haber/makale'yi paylaşmak için aşağıdaki sosyal hesaplardan birini kullabilirsiniz!
Paulo Coelho
Paulo Coelho

Ölünce cennete giden bir rahip, çalışanlarını sömüren 2 kardeş ve 3 kadın...

Tanrı ve mizah

19 Haziran 2017 Pazartesi, 11:03:30

ÜÇ KADIN VE OĞULLARI

Üç kadın, oğulları hakkında konuşuyorlardı. İlki şöyle dedi: “Oğlumun rahip olmasına çok seviniyorum. Ne zaman bir yere girse insanlar hemen ona saygıyla bakıyor ve ‘Sevgili babamız!’ diye hitap ediyor.” İkinci kadının gözleri parladı ve şöyle dedi: “O da bir şey mi, ben daha çok seviniyorum çünkü benim oğlum sadece rahip olmakla kalmadı, daha sonra kardinalliğe de yükseldi. Ne zaman bir yere girse insanlar saygıyla eğiliyor, elini öpüyor ve ‘Yüce efendimiz’ diye hitap ediyor. Üçüncü kadın sessizdi. Diğer ikisi ona döndüler ve sordular: “Peki ya senin oğlun?” “Şey, benim oğlum... Benim oğlum, 1.80 boyunda, güzel saçları ve mavi gözleri var. Ne zaman bir yere girse insanlar ona bakıyor, sonra birbirlerine şöyle diyorlar: ‘Aman Tanrım!’

TAKSİ ŞOFÖRÜ VE RAHİP

Rahip ölünce hemen doğruca cennete gitti. Cennette onu Aziz Peter karşıladı ve alıp cennet bahçelerinde yürüyüşe çıkardı. Birdenbire rahip, kendi cemaatinden olan ve birkaç yıl önce kötü şoförlüğü yüzünden geçirdiği trafik kazasında ölen taksi şoförünü gördü. Rahip, taksi şoförünün cennetteki hiyerarşide diğerlerinden daha yüksek bir konumda olduğunu fark ederek şaşırdı. “Hiç anlamıyorum,” dedi Aziz Peter’e “Ben tüm hayatımı cemaatime adadım, oysa bu adam burada olmayı hak edecek hiçbir şey yapmadı!” “Biz burada, cennette sonuçlara da önem veririz. Bana doğruyu söyle, sen vaaz verirken insanlar her zaman söylediklerini dinler miydi?” “Doğrusunu söylemek gerekirse, inanmanın ne kadar önemli olduğunu insanlara anlatabilmekte her zaman başarılı olamadığımı itiraf etmeliyim. Bazen vaazlarım sırasında dinleyenlerin bazılarının uyukladıklarını fark ediyordum.” “O halde, bu taksi şoförünün neden böylesine önemli ayrıcalıklarla buraya kabul edildiğini şimdi anlayacaksın. İnsanlar bu adamın taksisine bindiğinde hep Tanrı’ya sığındı, hatta bazı ateistler bile imana geldi, bununla da kalmayıp taksidan inene kadar hiç durmadan dua bile ettiler!”

SÖZÜNÜ TUTMAK

İki erkek kardeşin köydeki tüm çalışanları sömürmek gibi kötü bir huyları vardı. Ama çevrelerine iyi görünmek için her pazar kiliseye gitmeyi de hiç ihmal etmiyorlardı. Yaşlı papaz emekli olmaya karar verdiğinde köye yeni bir papaz geld. Güçlü bir karizması olan ve her zaman doğruyu söylemesiyle tanınan genç bir adamdı. Şevkle dolu genç papaz kiliseye bazı yenilikler yapmaya karar verdi; bunun için dini bütün cemaatten bağış toplamaya başladığı sırada kötü kardeşlerden biri öldü. Cenazeden hemen önce diğer kardeş papazı arayıp buldu ve kilisede yapmaya başladığı yenilikleri tamamlamak için gereken miktarda paranın yazılı olduğu bir çeki papaza uzattı. “Yalnız bir şartım var” dedi adam. “Yarın, cenaze töreninde konuşurken ağabeyimin tam bir aziz olduğunu söylemelisiniz. Verdiğiniz sözü her zaman tutarsınız biliyorum.” Papaz kendisinden istediği şeyi yapacağına dair adama söz verdi ve çeki alıp bozdurdu. Papaz ertesi gün cenaze sırasında verdiği sözü tuttu: “Bu adam kötü bir adamdı” diye söze başladı papaz. “Fakirleri sömürüyor, yüksek faizlerle borç veriyor, karısını aldatıyor ve zayıfları eziyordu.” Sonra bir an durdu ve cümlesini şöyle tamamladı: “Yine de, şu anda aramızda olan erkek kardeşiyle kıyaslarsak, merhum tam bir azizdi.”

(Çeviren: Mine Akverdi Denktaş)

 

YORUM YAP 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
2000