Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 17 Ağustos'un yıl dönümünde: 'Deprem anında ne yaparsınız?' HT Stüdyo halka sordu

    Türkiye, 17 Ağustos 1999'da saat 03.01'de meydana gelen Gölcük merkezli 7.4 büyüklüğündeki deprem nedeniyle tarihindeki en kara günlerini yaşadı. O gece sadece Gölcük değil, tüm Marmara Bölgesi sallandı. Deprem nedeniyle İstanbul dahil pek çok ilde binalar yıkıldı, 18 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. 17 Ağustos depreminin yaralı sarılırken, hem uzmanlar hem yetkililer hem de vatandaşlar İstanbul'da büyüklüğünün 7'den fazla olması öngörülen deprem için hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor.

    HT STÜDYO SORDU: DEPREM ANINDA NE YAPARSINIZ?

    İstanbul'da meydana gelmesi muhtemel deprem için uzmanlar yıllardır tedbirlerin alınması için uyarılarda bulunuyor. Vatandaşların deprem anında yapacakları doğru hareketler, hayatlarının kurtulmasına vesile olabilir. Peki vatandaşlar, deprem anında ne yapmaları gerektiğini biliyor mu? HT Stüdyo sordu, vatandaş cevapladı...

    REKLAM

    DEPREM ANINDA YAPMANIZ GEREKENLER

    AFAD'ın resmi internet sitesinde yer alan bilgilendirme notunda deprem öncesinde alınacakönlemler, deprem anında ve depremden sonra yapılması gerekenler detaylıca aktarılıyor. Deprem anında bina içerisindeyseniz aşağıdaki maddeleripanik yapmadan uygulamalısınız.

    - Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durulmalıdır.

    - Varsa sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek hayat üçgeni oluşturulmalıdır.

    - Baş iki el arasına alınarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korunmalıdır. Sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda beklenmelidir.

    - Güvenli bir yer bulup, diz üstü ÇÖK, Başını ve enseni koruyacak şekilde KAPAN, Düşmemek için sabit bir yere TUTUN

    - Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşulmamalıdır.

    REKLAM

    - Balkona çıkılmamalıdır.

    - Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya atlanmamalıdır.

    - Kesinlikle asansör kullanılmamalıdır.

    - Telefonlar acil durum ve yangınları bildirmek dışında kullanılmamalıdır.

    - Kibrit, çakmak yakılmamalı, elektrik düğmelerine dokunulmamalıdır.

    - Tekerlekli sandalyede isek tekerlekler kilitlenerek baş ve boyun korumaya alınmalıdır.

    - Mutfak, imalathane, laboratuvar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazlar kapatılmalı, dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşılmalıdır.

    - Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatılmalı, soba ve ısıtıcılar söndürülmelidir.

    - Diğer güvenlik önlemleri alınarak gerekli olan eşya ve malzemeler alınarak bina daha önce tespit edilen yoldan derhal terk edilip toplanma bölgesine gidilmelidir.

    - Okulda sınıfta ya da büroda ise sağlam sıra, masa altlarında veya yanında; koridorda ise duvarın yanına hayat üçgeni oluşturacak şekilde ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketi ile baş ve boyun korunmalıdır.

    - Pencerelerden ve camdan yapılmış eşyalardan uzak durulmalıdır.

    Haberi Hazırlayan: Helin Genç
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ