Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam 2018 Asgari ücret zammı için son gün! (Asgari ücret zammı ne kadar olacak 2018) - İş-Yaşam Haberleri

    Asgari ücret zammı için milyonlarca işçi, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan çıkacak olan kararı bekliyor. 2018 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını araştıran vatandaşlar, internet üzerinde gelişmeleri takip etmek için sık sık "asgari ücret zammı" ve "asgari ücret ne kadar olacak?" aramalarını yapıyor. İşte asgari ücrette yaşanan son gelişmeler.

    2018 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

    Aralık ayının son günlerine yaklaşılırken asgari ücret zammı için de heyecan da günden güne artıyor. Asgari ücretin ne kadar olacağını merakla bekleyen işçiler, internet üzerinde süreci takip etmek için sık sık "asgari ücret zammı" aramasını yapıyor.

    REKLAM

    Asgari ücret zammının belirlenmesi için geçtiğimiz günlerde ikinci kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücret için belirlenecek zam oranını karara bağlamamış ve üçüncü toplantı için bekleyiş başlamıştı.

    Asgari ücret görüşmelerinin üçüncüsünün yapılacağı 3. Asgari Ücret Toplantısı, 22 Aralık Cuma günü saat 15:00'te yapılacak ve milyonlarca işçinin beklediği asgari ücret zammı için görüşmeler gerçekleşecek.

    2017 YILINDA ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLMUŞTU?

    Geçtiğimiz yıl yapılan asgari ücret görüşmeleri 29 Aralık'ta sonuç vermiş ve asgari ücret açıklanmıştı. 29 Aralık 2016 tarihinde yapılan 4. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı'nın ardından 2017 yılı için asgari ücret miktarı dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından 1.404 TL olarak duyurulmuştu.

    2017 YILI ASGARİ ÜCRET TABLOSU

    BRÜT ASGARİ ÜCRET 1.777 TL
    GÜN 30
    GÜNLÜK BRÜT ÜCRET 59.24 TL
    AYLIK BRÜT ÜCRET 1.777 TL
    İŞÇİ SGK PAYI ( % 14 ) 248.78 TL
    İŞÇİ İŞSİZLİK SİGORTASI ( % 1 ) 17,77 TL
    GELİR VERGİSİ MATRAHI 1.510,45 TL
    GELİR VERGİSİ TUTARI ( % 15 ) 226,57TL
    DAMGA VERGİSİ (%07,59 ) 13,48 TL
    İŞÇİ KESİNTİLER TOPLAMI 506,60TL
    NET ELE GEÇEN ( AGİ’SİZ ) 1,270,73 TL
    AGİ(Bekâr ve Çocuksuz) 133,27 TL
    NET ELE GEÇEN ( AGİ DAHİL ) 1.404,00 TL

    TÜRK-İŞ'İN ASGARİ ÜCRET TALEBİ BİN 893 TL

    REKLAM

    Önümüzdeki günlerde de devam edecek Komisyon toplantıları ile 2018 yılında uygulanacak asgari ücretin 31 Aralık 2017 öncesi netlik kazanması öngörülüyor. Mevcut durumda bekar bir işçi için vergiler ve kesintiler düştüğünde 1,404 lira olarak uygulanan asgari ücret için sendikaların talepleri de gelmeye başladı. Asgari ücret görüşmelerine ev sahipliği yapan Türk-İş asgari ücret için taleplerinin 1.893 TL olduğunu açıkladı.

    BİRLEŞİK METAL-İŞ ASGARİ ÜCRET EN AZ 2300 TL OLMALIDIR

    Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada, sosyal bir devletin temel görevinin, işçisini korumak olduğunu hatırlatılarak, asgari ücretin en az iki bin 300 lira olması gerektiği kaydedildi.

    Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) Raporu´na göre, Türkiye İstatistik Kurumu´nun (TÜİK), Kasım 2017 için enflasyon (TÜFE) oranını yüzde 13 olarak açıkladığı ve buna göre asgari ücret vergi kaybı dahil, enflasyon karşısında alım gücünü yüzde 9.6 seviyesinde kaybettiği duyurulurken, aynı raporda; asgari ücretlinin, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre alım gücünü enflasyon karşısında (vergi dilimi kaybı dahil) ette yüzde 5.9; balıkta yüzde 18.9; kirada 6.6 oranında kaybettiği duyuruldu.

    REKLAM

    Geçtiğimiz günlerde ülkenin üçüncü çeyrekte yüzde 11.1 oranında büyümesinin basında geniş yer tutuğunu ancak asgari ücretlinin bu büyümedeki payından söz edilmediğini söyleyen Birleşik Metal-İş, asgari ücretlinin verdiği vergilerle, ülkenin yükünü sırtlandığını kaydetti.

    Asgari ücretin vergi dışı bırakılması gereğinin altını çizen açıklamada, "Birleşik Metal-İş Sendikası olarak, sosyal bir devletin temel görevinin, işçisini korumak olduğunu hatırlatırız. Bunun için de asgari ücretlinin milli gelirden adaletli bir pay alması gerekir. Öncelikle asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır. Sadece enflasyon artışı değil, enflasyon karşısındaki erimenin de telafi edilmesi ve mutlaka asgari ücretin geçim ücreti haline getirilmesi ve vergiden muaf olması gerekir. Bu nedenle asgari ücret en az iki bin 300 lira yapılmalıdır" denildi.

    BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

    Pazartesi günüEsenboğa Havalimanı'ndan Bangladeş'in başkenti Dakka'ya hareketinden önce açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, asgari ücret hakkında "Hükümetimiz, yıllardan beri çalışanımıza asla enflasyonun altında bir ücret vermemiştir ve onların mağdur olmaması için her türlü tedbiri almıştır. Bu sefer de aynı şekilde makul olan, ülkenin şartlarını da dikkate alarak en uygun şekilde sonuçlandırılacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ