Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

İbrahim Kösem (32), 2016 yılında evindeki lavaboyu açmak için çok sayıda lavabo açıcıyı aynı anda kullandı. Yoğun kimyasalın kaynar su ile temasıyla meydana gelen patlamada ağır yaralanan İbrahim Kösem, EÜ Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Yanık tedavisi tamamlanan Kösem, patlamanın gözlerinde meydana getirdiği ağır yanık nedeniyle görme yetisini bir gözünde tamamen, diğer gözünde ise büyük oranda yitirdi.

KADAVRADAN KORNEA NAKLEDİLDİ

İHA'nın haberine göre; Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Göz Bankası Tıbbi Müdürü Prof. Dr. Sait Eğrilmez, Prof. Dr. Halil Ateş ve Op. Dr. Özlem Barut Selver ve ekibi tarafından tedaviye alınan Kösem’e iki yıl içerisinde kornea kök hücre nakli, katarakt, göz tansiyonu gibi operasyonlar yapıldı. Son olarak kadavradan alınan korneanın nakledildiği Kösem, Dünya Engelliler Günü’nde geçirdiği ameliyatla yeniden görmeye başladı.

8 PAKET LAVABO AÇICIYI KULLANINCA... 

Prof. Dr. Eğrilmez, "Kimyasal yanıklar, göz yaralanmalarının en talihsiz olanlarındandır. Hem iş hem de ev kazaları ile nadir sayılmayacak sıklıkta karşılıyoruz. İbrahim Kösem, eğitimli biri olmakla birlikte, cahilce bir yaklaşım sergileyerek, aynı anda 8 paket lavabo açıcıyı kullanınca bir patlama ortaya çıkmış. Sağ gözünde görmesinin tümünü kaybettiren, sol gözünde sadece ışık hissinin kalmasına neden olan ağır bir yanık ile bize başvurdu. Katarakt, göz tansiyonu, babasından kornea kök hücresi nakli ve kadavradan kornea nakli ameliyatları ile tek görme umudu olan sol gözünü kurtarmayı hedefledik" şeklinde konuştu.

Kornea naklinin önemine değinen Prof. Dr. Eğrilmez, "Türkiye’de her yıl 380 bin kişi yaşamını yitiriyor; doku uyumu, kan grubu uyumu, beyin ölümü gibi özel şart gerektirmeyen kornea vericiliği için, bu 380 bin kişinin sadece yüzde biri cenaze toprağa defnedilmeden önce kornealarını bağışlasa; ülkemizde bir tek kişi, bir tek saniye kornea beklemiyor olacak. Gözü saate benzetecek olursak, kornea saatin camı gibi düşünebileceğimiz bir doku. Kendisi görünmeyen ama gözün görmesini sağlayan yarım milimetre kalınlıkta bir zardır. Kornea bağışlandığında sadece bu doku alınıyor, gözler yerinde kalıyor" dedi.

"BURADA, 21 AYDIR YOĞUN BİR TEDAVİ ALTINDAYIM"

Henüz 5 aylık evliyken bu kazayı geçirdiğini belirten İbrahim Kösem, organ bağışı ile hayata yeniden başladığını dile getirdi. Kösem, "Patlama sonucunda yüzümde, kafamda ve vücudumda ve özellikle gözlerimde ağır yanıklar oluştu. Bunun sonucunda görme yetimi tamamıyla kaybettim. Sadece ışığı seçebiliyordum. Ege Üniversitesine acil olarak yatışım gerçekleşti. Burada, 21 aydır yoğun bir tedavi altındayım.

Prof. Dr. Sayın Sait Eğrilmez, Uzm. Dr. Özlem Barut Selver ve ekibi sayesinde ve diğer hocaların da yardımlarıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde kornea nakli oldum. Bu nakil ile dünyadaki bir görme engelli, görme duyusuna kavuşmuş oldu. Öncelikle katarakt, glokom ameliyatları ve son olarak kornea nakli vasıtasıyla ile şu anda normal bir şekilde görebiliyorum, gezebiliyorum ve çevremi tanıyabiliyorum. İlerleyen dönemde görme oranım daha da artacak, bu henüz ilk günüm" şeklinde konuştu.

"KARANLIK DÜNYALARA DEV BİR IŞIK OLUYOR"

Organ bağışı sayesinde hayata yeniden başladığını vurgulayan Kösem, şöyle konuştu: "Herkesi organ nakline davet ediyorum. Toprak olacak küçücük, ince ve kendisi görünmeyen, saydam bir zarı bağışlamak, karanlık dünyalara dev bir ışık oluyor. İnsanlarımız mutlaka organ nakline dair bilgi sahibi olmalı. Bilgisi olanın hevesi de olacaktır. Herkesin çok kısa bir vaktini ayırarak organ bağışı formu doldurmasını rica ediyorum; çünkü bizim gibi insanlara tekrar yaşam hakkı veriyorsunuz ve biz bu dünyayı tekrar görebiliyoruz. Ne kadar büyük bir felaket yaşamış olsak da, sağlığımızı yeniden kazanarak gerçekten mutlu olabiliyoruz. Bu olay yaşandığında biz 5 buçuk aylık evliydik. Eşim ve ailemiz hiçbir zaman desteğini esirgemedi. Hep beraber hocalarımızla birlikte amacımıza kenetlendik ve kornea nakli sayesinde, gerçek hayata geri döndük. Herkese teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum."

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri