11 soruda Adil Kullanım Kotası kalkınca ne olacak?

06.11.2018 - 09:22 | Güncelleme:

Türkiye’deki tüm internet kullanıcılarını yakından ilgilendiren Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulamasına 31 Aralık 2018 tarihinde son verilecek. Yılbaşından itibaren internet paketleri değişecek. Peki AKK kalkınca neler olacak? Yeni dönemle ilgili en çok merak edilenleri 11 başlıkta inceledik. Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi...

 • 1 AKK nedir? AKK ne zaman kalkacak?
  1 | 11

  1- AKK tamamen ne zaman kalkıyor?

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’dan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 2019 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, internet kullanıcılarını sevindiren bir açıklama geldi. Turhan, internet kullanımında uygulanan ve 2017 yılında yeni bir düzenlemeye gidilen adil kullanım kotası (AKK veya diğer adıyla Adil Kullanım Noktası / AKN) ile ilgili olarak, “AKN sonrası hız değerlerinde iyileştirme ve kademeli geçiş sağladık. AKN 2019’da kaldırılacak" dedi. Peki bu düzenleme,internet kullanıcılarını nasıl etkileyecek? AKK ile en çok merak edilenlerin cevaplarını araştırdık…

 • 2 AKK nedir? AKK ne zaman kalkacak?
  2 | 11

  2- AKK nedir?

  Adil Kullanım Kotası (AKK) veya Adil Kullanım Noktası (AKN), internet kullanıcılarının şebeke kullanımı sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek amacıyla planlanmış bir uygulama. Bu kapsamda abonelere tanımlı olan internet paketlerinde belirlenen AKK değerleri aşıldıktan sonra ay sonuna kadar internet erişim hızlarında bazı kısıtlar uygulanıyordu. Ay başında tekrar internet paketlerinin hızı normal erişim hızınıza dönüyordu.

 • 3 AKK nedir? AKK ne zaman kalkacak?
  3 | 11

  3- Mobil internette uygulama nasıldı?

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), AKK uygulamasında 2017 yılında yeni bir düzenlemeye geçti. Dolayısıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın bugün yaptığı AKK’nin kaldırılması için yapılan kademeli geçiş çalışmalarına aslında geçen yıl başlandı. Bu kapsamda BTK’nın 2017’de aldığı kararla AKK sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari 128 Kbit/sn olarak belirlendi. Mobildeki bu düzenleme 1 Mart 2017 tarihinde uygulanmaya başlandı.

 • 4 AKK nedir? AKK ne zaman kalkacak?
  4 | 11

  4- Sabit internette mevcut durum neydi?

  Sabit genişbant internet hizmetinde ise AKK’li tüm paketlerde, indirme hızı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn şeklinde uygulanmakta iken yapılan düzenlemeyle paket hızına göre farklılaşan AKK sonrası indirme hızları belirlendi. Buna göre örneğin: 16 Mbit/s hızında AKK’li paketi bulunan bir abone, AKK veri miktarına ulaştığında indirme hızı asgari 8 Mbit/s’ye düşürülüyor ve abone bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabiliyor. Bu düzenleme de 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yürürlükte.

 • 5 AKK nedir? AKK ne zaman kalkacak?
  5 | 11

  5- Hangi saatlerde uygulanmıyordu?

  Yine 2017 yılının ortasından bu yana gece 02:00 – 08:00 saatleri arasında gerçekleştirilen internet kullanımları, AKK’ye dâhil edilmiyor ve AKK’nin aşılıp aşılmadığına bakılmaksızın söz konusu zaman dilimlerinde AKK sonrası indirme hızı kısıtları uygulanmıyor.

 • 6 AKK nedir? AKK ne zaman kalkacak?
  6 | 11

  6- Yeni paketler ne zaman devreye alındı?

  İşletmeciler, BTK’nın 2017’deki ilgili düzenlemesi sonrası AKK uygulaması içermeyen internet ve tarife paketi seçeneklerini artırdı. Ayrıca limitsiz/sınırsız olarak duyurulan ve AKK uygulanan internet tarife ve paketlerinde, tüketicilere eksiksiz ve doğru bilgilendirmenin yapılması ve şeffaflığın sağlanmasını için bu tarife ve paketlere ilişkin her türlü duyuru, reklam ve tanıtımlarda AKK uygulamasının bulunduğu hususuna açıkça yer verilmesi zorunlu tutuldu.

 • 7 AKK nedir? AKK ne zaman kalkacak?
  7 | 11

  7- Aboneler nasıl bilgilendiriliyor?

  Yine 2017’nin Mayıs ayından itibaren internet kullanıcıları, AKK’nin yüzde 80’ine ve yüzde 100’üne ulaşmasının ve AKK seviyesinin aşılmasının ardından uygulanacak erişim hızı hakkında ücretsiz olarak kısa mesaj ile bilgilendiriliyor. Kısa mesaj ile bilgilendirme yapılmasının mümkün olmaması durumlarında ise uyarının e-posta veya sesli yanıt sistemi gibi yöntemlerle yapılması zorunlu.

 • 8 AKK nedir? AKK ne zaman kalkacak?
  8 | 11

  8- AKK kalkınca neler değişecek?

  31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla AKK uygulamasına tamamen son verilecek. Bu tarihten sonra internet tarifelerinde artık AKK’li paketler sunulmayacak. (Nitekim, bu doğrultuda 2017 yılı ortasından bu yana internet servis sağlayıcıları da ‘AKK’siz tarifelerini’ birer birer açıklıyor). BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın daha önce de kamuoyuna açıkladığı gibi mevcut aboneler hiçbir ek ücret ödemeksizin yeni düzenlemeden yararlanacaklar. Uygulamada mevzuata aykırı bir durum olursa BTK’nın harekete geçmesi bekleniyor. Sonuç itibariyle 2019 yılı başından itibaren tüm internet aboneleri düzenlemeden etkilenecek. Tarifeler “kotalı” veya “kotasız” olacak. Ayrıca “AKK” gibi bir uygulama söz konusu olmayacak. 

 • 9 AKK nedir? AKK ne zaman kalkacak?
  9 | 11

  9- İnternet paketi fiyatları artacak mı?

  Doğal olarak internet abonelerinin en çok merak ettiği soru bu: ‘AKK kalkınca aylık paket fiyatım ne olacak?’ Öncelikle operatörlerin mevcut olarak sunduğu AKK’li paketler artık 2019 yılı başından itibaren yerini AKK sınırı olmayan paketlere bırakacak. 31 Aralık 2018’de AKK tamamen kalkacağı için sunulan tüm paketler de bu kapsama alınıp, fiyatlar buna göre olacak. Paketler kotalı (limitli) veya kotasız (limitsiz) olmak üzere iki şekilde sunulacak. Dolayısıyla kotalı paketlerde, abonelere paketlerinde kendilerine ne kadarlık bir kullanım kotası sunulduysa, o kadarını paket ücreti dahilinde kullanabilecek. Ay dolmadan aylık kota sınırına ulaşıldığında ise internet hizmeti almaya devam edebilmek için abonelerin ilave paket alması gerekecek. Ya da operatörün kotalı tarifelerde abonelere sunduğu seçeneğe göre aylık limit aşımı durumunda GB başına ek ücretlendirmeye gidilebilecek.

  Yılbaşından itibaren kotasız (limitsiz) paketler ise artık AKK de uygulanmayacağı için abonelere bir nevi gerçek anlamda sınırsız kullanım imkanı verecek. Tabi bu durum AKK sonrası sunulacak olan kotasız paketlerin aylık tarife fiyatlarının da ortalamanın üzerine çıkmasına yol açacak. Mevcut taahhüdü devam eden internet kullanıcıları için AKK aşıldığında herhangi bir ek ücret talep edilemeyecek. Yeni tarife seçecekler için ise AKK’siz tarifeler sunulacak. 

 • 10 AKK nedir? AKK ne zaman kalkacak?
  10 | 11

  10-  Neden vardı? Neden kaldırılıyor?

  AKK uygulaması, BTK tarafından zorunlu kılınan ve aynı hizmet için aynı ücreti ödeyen kullanıcılar arasında hizmette kalite eşitliği yaratmaya yönelik bir uygulamaydı. AKK sayesinde sizinle aynı hattı kullanan başka kullanıcıların, aşırı yükleme yaparak, sizin kullanmanız gereken bant genişliğini tüketmelerinin önüne geçilmesi amaçlanıyordu. Yapılan yeni düzenlemenin gerekçesi olarak ise paketlerde sunulan kota miktarına ulaşıldığında, AKK sonrası hız değerinin ihtiyacı karşılamadığı yönünde gelen talep ve şikayetlerin yanısıra AKN sonrası erişim hızlarının çağın gereklerine göre uygun hale getirilmesi gösterildi.

 • 11 AKK nedir? AKK ne zaman kalkacak?
  11 | 11

  11- Kimin için iyi, kimin için kötü olacak?

  Türkiye’de sabit internet abonelerin aylık internet tüketimi 2018’in ikinci çeyreği sonunda ortalama 91.3 GB’ye ulaşmış durumda. Mevcut AKK ise paketlere göre değişmekle birlikte genelde 50 GB/75 GB/100GB/150GB olarak uygulanıyor. Dolayısıyla artık ortalama bir internet kullanıcısı bile bu aylık kotaları aşabiliyor.

  Aslında 2019 ile birlikte şu internette olan şu olacak: İnterneti gerçekten “sınırsız” kullanmak isteyenlere buna göre fiyat sunulacak. Dolayısıyla aslında yeni uygulamanın ortaya çıkardığı yeni paketlere bakıldığında, çok internet kullananlar için aylık olarak daha fazla bütçelere de kendilerini hazırlamaları gerekecek. İnterneti az kullananların ise aylık ortalama kullanımlarını dikkate alarak, buna uygun paket seçmeleri, ek paket veya limit aşımı gibi ücretlerle karşılaşmaması için daha kritik bir konu haline gelecek.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
300
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 15:06
  Desenize aslında yine uyanıklık yapılıyor. Ulaştırma bakanlığı ne zaman adam olacak sabırla bekliyoruz. Hayır, ABD ve AB`deki gibi süper altyapı olsa neyse diyeceğim. Yatırımda yok!
 • Misafir 07 Kasım 2018 Çarşamba 23:10
  Sen yap yatırımı
 • Misafir 06 Kasım 2018 Salı 14:42
  Yahu paragraflar dolusu gereksiz cümle yazacağınıza AKK kaldırıldıktan sonra limitli ve limitsiz paketler olacak diye yazmanız yeterliydi. Zamanımızı israf ettiniz.
Tüm yorumları göster(50)
Kalan karakter : 300