Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Bursa'da bankacı kadını dolandıran 'sahte binbaşı'nın 10 yıl hapsi istendi

    Bursa'da, bir bankada çalışan Ş.N.'yi (39) binbaşı olduğunu söyleyerek dolandırıp, parasını alanF.Ö. hakkında yürütülen savcılık soruşturması tamamlandı. Cumhuriyet savcısı, F.Ö. hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan 3 ile 10 yıl arasında hapis cezası istemiyle Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Öte yandan, soruşturma sürerken, savcılığa dilekçe veren mağdur Ş.N.'nin, maddi zararının F.Ö.tarafından tazmin edildiğini belirterek,şikayetinden vazgeçtiği öğrenildi.

    DHA'nın haberine göre, 22 yıldır Bursa'da bir bankada çalışan Ş.N., 6 yıl önce eşinden boşandı. Bir çocuk annesi Ş.N., geçen yıl Aralık ayında internette kelime oyunu oynarken, adının Kenan Ç. olduğunu ve binbaşı rütbesiyle Uludere'de görev yaptığını söyleyen bir kişiyle tanıştı. Ş.N., internet üzerinden binbaşı üniformalı fotoğrafını da gönderen kişiyle cep telefonundan görüşmeler yapmaya başladı.Ş.N.'nin güvenini kazanan şüpheli, konuşmalarından birinde, kadına çatışmada olduğunu, bu nedenle cep telefonunun faturasını ödeyemediğini, telefonu kapanırsa görüşmelerinin de mümkün olamayacağını anlattı. Bunun üzerine Ş.N., 5 ay boyunca şüphelinin telefon faturalarını ödedi. Ş.N., şüpheliye, kuzenim diye tanıttığı kişi aracılığıyla bir cep telefonu ve belirli aralıklarla çeşitli miktarlarda para da gönderdi.Ancakson günlerde görüşmelerin azalması üzerine şüphelenen Ş.N., görüştüğü kişinin cep telefonu numarasını sorgulattı.Ş.N., numaranın 'Binbaşının kuzeniyim' diyerek kendisinden para alanF.Ö.'ye ait olduğunu tespit etti. Dolandırıldığını anlayan Ş.N.'nin şikayeti üzerine gözaltına alınan F.Ö., parayı zorla almadığını söyledi. 'Nitelikli dolandırıcılık' suçundan adliyeye çıkartılan ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılan F.Ö., aldığı paralarıkadına ödedi. Ş.N. de bunun üzerine savcılığa dilekçe vererek şikayetinden vazgeçtiğini bildirdi.

    "NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK SUÇU İŞLEMİŞTİR"

    Ş.N.'nin şikayetinden vazgeçmesini de dikkate alan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Sürmeli, toplanan deliller ışığında soruşturmayı tamamladı. Cumhuriyet savcısının hazırladığı iddianamede, şöyle denildi:

    "Şüphelinin mağdurda güven oluşturmayı teminen kendisini 'binbaşı' olarak tanıtmak suretiyle Türk Silahlı Kuvvetleri personeline olan güvenden faydalanması, evli olduğunu gizlemesi, askeri görev varmış gibi ustaca yalan söyleyerek maddi menfaat temin etmesi, para ve telefonu almaya giden kişi kendi olmasına rağmen kuzeni süsü vermesi ile nitelikli dolandırıcılık suçu işlemiştir."

    Savcı, F.Ö.'nün 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyleyargılanmasını talep etti. Sanık F.Ö., Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen davadaönümüzdeki günlerde hâkim karşısına çıkacak.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ