Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Bush, ABD başkanlık yarışından çekildi

    ABD'nin eski başkanlarından George H.W. Bush'un oğlu, Barack Obama'dan önceki Başkan George W. Bush'un da kardeşi olan Jeb Bush, Iowa ve New Hampshire ön seçimlerinde de başarısız sonuçlar almıştı.

    Güney Carolina eyaleti ön seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti aday adayları arasındaki yarışta milyarder Donald Trump, en yakın rakipleri Teksas Senatörü Ted Cruz ve Florida Senatörü Marco Rubio'yu geride bıraktı. Sandıkların henüz az bir bölümü açılmışken ABD medyasında yapılan tüm haberlerde Trump'ın yüzde 33'lük bir oy oranıyla ön seçimi kazandığı belirtildi.

    Demokrat Parti'nin aday adaylarından eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders'ı geçerek Nevada ön seçimlerini kazandı. Resmi sonuçlar açıklanmasa da Clinton'ın yüzde 52 oy alarak rakibine üstünlük sağladığı kaydedildi. ABD'de başkanlık seçimleri 8 Kasım'da yapılacak.

    Üç ön seçimin ikisini kazanan Clinton ile Trump güven tazeledi

    ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 58'inci başkanlık seçimleri için hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti içindeki ön seçim süreci sürüyor. Iowa'da 1 Şubat'ta başlayan, 9 Şubat'ta New Hampshire'da ön seçimlerin üçüncü ayağı, Demokratlar aday adayları için Nevada'da, Cumhuriyetçiler için ise Güney Carolina'da yapıldı.

    Nevada'da Clinton ile tek rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders'ı "parti toplantıları (caucuses)" şeklinde karşıya getiren ön seçimin galibi, yüzde 52,7 oy alan Clinton oldu. Sanders ise yüzde 47,2 oy aldı.Clinton'a galibiyeti getiren unsurlardan birinin eyaletteki Hispaniklerin oy tercihleri olduğu belirtiliyor. Bunun sonucunda Clinton 19 delege kazanırken, Sanders 15 delege elde etmiş oldu.

    İlk ön seçimlerde Iowa'da Sanders'ı sadece binde 2 oranla geçebilen Clinton, ikinci ön seçimde yüzde 60 oy kazanan Sander'ın gerisinde kalmıştı. Üçüncü ön seçimi kazanan Clinton, bu sonuçla moral depolamış oldu.

    Cumhuriyetçilerde ise geleneksel seçim yöntemiyle yapılan Güney Carolina ön seçimlerinin galibi yüzde 32,5'lik oy oranıyla Trump oldu. Trump, bu sonuçla Güney Carolina'da 44 delege kazandı. New Hampshire'daki ön seçimleri de kazanan Trump, böylelikle ön seçimlerde toplamda 61 delegeye aldı.

    Trump'ı, Florida Senatörü Marco Rubio ile Teksas Senatörü Ted Cruz takip etti. Cruz ile Rubio arasında büyük çekişme yaşanırken, oylamanın sonunda yüzde 22,5 oy ile Rubio ikinci, yüzde 22,3 alan Cruz üçüncü sırada yer aldı.

    Güney Carolina'da yüzde 8 oy alan eski Florida Valisi Jeb Bush ise yarıştan çekildiğini açıkladı.

    Demokratlarda Clinton, Cumhuriyetçilerde Trump, şu ana kadar üç eyaletin ikisinde ipi göğüsleyerek güven tazelemiş oldu.

    Başkanlık yarışında Demokratlarda bir sonraki ön seçim 27 Şubat Cumartesi günü Güney Carolina'da, Cumhuriyetçilerde ise 23 Şubat Salı günü Nevada'da yapılacak. Bu iki ön seçimin ardından "Süper Salı" olarak da adlandırılan 1 Mart Salı günü 12 eyalette yapılacak ön seçimlerin, her iki partideki başkanlık yarışının gidişatı hakkında önemli ölçüde fikir vereceği belirtiliyor.

    CHA-AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ