Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Ankara Kızılay'da meydana gelen bombalı terör saldırısı sonrası Avrupa'dan Amerika'ya kadar birçok ülkeden Türkiye'ye başsağlığı ve teröre karşı destek mesajı geldi. ABD'den yapılan "NATO müttefikimiz Türkiye ile güçlü ortaklığımızı teyit ediyoruz" denilirken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de "Türk halkıyla birlikte yas tutuyoruz" ifadelerini kullandı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ankara'daki terör saldırısını güçlü bir şekilde kınadığını bildirdi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "Bu terörist saldırılar Avrupa değerlerimize, hepimize yapılmıştır" dedi. Jagland, saldırı sonrası sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabından taziye mesajı yayımladı.

Mesajında Ankara'daki bombalı araçla düzenlenen saldırı karşısında şoke olduğunu belirten Jagland, "Bu terörist saldırılar Avrupa değerlerimize, hepimize yapılmıştır. Türkiye'ye taziyelerimi iletiyorum" ifadelerini kullandı.

PUTİN'DEN KINAMA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ankara'daki terör saldırısını kınadığı bildirildi.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov saldırıya ilişkin TASS ajansına yaptığı açıklamada, "Vladimir Putin, Ankara'da meydana gelen bu vahşi saldırıyı şiddetle kınadı. Rusya Devlet Başkanı, çok sayıda insanın hayatını kaybettiği yeni bir terör saldırısına maruz kalan Türk halkıyla birlikte yas tutuyor" ifadelerini kullandı.

Peskov açıklamasında, Putin'in saldırıda yakınlarını kaybedenlere taziyelerini sunduğu ve yaralılara acil şifalar dilediğini aktardı.

İSPANYA: KARARLI BİR ŞEKİLDE KINAMAKTADIR

İspanya Dışişleri Bakanlığından, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "İspanya, Ankara'da bugün meydana gelen ve çok sayıda ölü ve yaralıya neden olan bombalı terör saldırısını çok kararlı bir şekilde kınamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

İspanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İspanya hükümetinin Ankara'daki terör saldırısını kınadığı belirtildi.

Açıklamada, "İspanya, Ankara'da bugün meydana gelen ve çok sayıda ölü ve yaralıya neden olan bombalı terör saldırısını çok kararlı bir şekilde kınamaktadır. İspanyol hükümeti, kurbanların aile ve yakınlarına başsağlığı dileyip, yaralıların en kısa sürede ve tamamen sağlıklarına kavuşmalarını temenni eder" denildi.

İspanyol hükümetinin, terörizme karşı mücadelede Türkiye'ye destek verdiği ve dayanışma içinde olduğu ifade edilen açıklamada, Ankara'daki bombalı terör saldırısını yapanların en kısa zamanda yakalanıp, yargıya teslim edileceğine güveninin tam olduğu vurgulandı.

Açıklamada, İspanya'nın Ankara Büyükelçiliği'ne ilk gelen bilgilere göre Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybeden İspanyol vatandaşı olmadığı kaydedildi.

İNGİLTERE'DEN DESTEK

İngiliz hükümeti, Ankara'da yaşanan terör saldırısının ardından Türkiye'ye destek mesajları gönderdi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, başkentte yaşanan patlamanın ardından resmi Twitter hesabından, "Ankara ve Fildişi Sahilleri'nde yaşanan kahredici terör saldırılarından ötürü dehşete düştüm. Düşüncelerim, olaylardan etkilenenlerle birliktedir" yazdı.

İngiltere'nin Avrupa Birliğinden (AB) Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington da Twitter mesajında, "Bugün Ankara'da yaşanan mezalimden dolayı dehşete kapıldım. Olaylardan etkilenenler ile olayın kurbanlarının ailelerinin acısını yürekten paylaşıyorum. Birleşik Krallık, terörizm karşısında Türkiye'ye destek olacak" ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore ise Twitter hesabından yazdığı mesajda, mevcut halde Birleşik Krallık'ta bulunduğunu belirterek, "Ankara'da bir başka bombalı saldırı daha olduğunu duymanın büyük kederi içindeyim. Hayatını kaybedenlerin ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum" dedi.

LİTVANYA: MÜTTEFİKİMİZİN YANINDA DURMALIYIZ

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Ankara Kızılay'da yaşanan patlamaya ilişkin, "Müttefikimizin yanında durmalıyız" dedi.

Linkevicius, başkentte yaşanan patlamanın ardından resmi Twitter hesabından, "Ankara'da bir kanlı patlama daha. Türkiye yine terör zorluğuyla karşı karşıya. Müttefikimizin yanında durmalıyız" yazdı.

ARNAVUTLUK: TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati, Ankara'da meydana gelen terör saldırısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını ifade etti.

Bushati, sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Terör yeniden Ankara'yı vurdu. Düşüncelerimiz de dualarımız da kurbanlar ve aileleriyle birlikte. Türkiye ile dayanışma içerisindeyiz" ifadesini kullandı.

Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Thaçi de sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada, Ankara'daki terör saldırısına tepki gösterdi.

Önümüzdeki ay başında Cumhurbaşkanlığı görevini devralacak olan Thaçi açıklamasında, "Ankara'daki bir bombalı saldırı daha, dost Türk halkı ve devletini vurdu" ifadesini kullandı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Thaçi, "Bu akşam Türkiye'de ve Fildişi Sahili'nde meydana gelen saldırılar terör tehdidinin küresel olduğunu gösterdi. Bu savaşta Kosova, müttefiklerinin yanındadır" ifadesine yer verdi.

ABD'DEN KINAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ankara'da düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Bakanlık Sözcüsü John Kirby tarafından yapılan açıklamada, Kızılay'daki saldırının güçlü şekilde kınandığı bildirildi.

Saldırı sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dileyen Kirby, "Ortak terör tehdidiyle mücadelede NATO müttefikimiz Türkiye ile güçlü ortaklığımızı teyit ediyoruz" ifadesini kullandı.

BEYAZ SARAY: DEĞERLİ BİR PARTNER

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, Ankara'daki terör saldırısının ABD yönetimi tarafından "şiddetle" kınandığını belirtti.

Price, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, birçok masum insanın hayatını kaybetmesine ve birçoğunun da yaralanmasına sebep olan Ankara'daki terör saldırısını şiddetle kınıyor" ifadesine yer vererek, hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı, yaralananlara acil şifalar diledi.

Ankara'daki terör saldırısının, Türk milletini hedef alan son dönemdeki terör saldırılarından biri olduğunu ifade eden Price, "Bugün ABD, NATO üyesi ve değerli bir partneri olan Türkiye'nin yanındadır" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamayla Ankara'daki terör saldırısını kınamıştı.

ALİYEV'DEN ERDOĞAN'A TAZİYE MESAJI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

Aliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yayımlanan mesajında, Ankara'daki patlama sonucunda çok sayıda insanın hayatını kaybetmiş olmasından son derece kederlendiğini bildirdi.

Bu dehşetli olaydan öfke duyduğunu belirten Aliyev, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Terörizmi şiddetle kınıyor, teröre karşı en sert şekilde mücadele edilmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Yaşanan facia nedeniyle, size, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına, kardeş Türk halkına kendim ve Azerbaycan halkı adına taziye dileklerimi iletiyor, yaralılara şifa diliyorum."

BM GENEL SEKRETERİ BAN Kİ-MUN'DAN KINAMA

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ankarada'ki terör saldırısını kınadı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre Ban, saldırı sonucu onlarca kişinin öldüğü ya da yaralandığı bilgilerinin geldiğini belirterek kurbanların yakınlarına taziyelerini sundu.

Saldırıyı kınayan Ban, BM'nin bu zor dönemde Türk halkı ve Hükümetine olan desteğini ve dayanışmasını sürdüreceğini vurguladı.

LETONYA'DAN KINAMA

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, başkentte yaşanan saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Türkiye'den bir kez daha korkunç bir haber aldık. Türkiye'de yaşanan terörü şiddetle kınıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileyen Rinkevics, "Türk halkına derin başsağlığı diliyorum" ifadesini kullandı.

YUNANİSTAN'DAN KINAMA

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından, Ankara'daki terör saldırısının nefretle kınandığı bildirildi.

Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, "Bugün Ankara'da meydana gelen terör saldırısını nefretle kınadığımızı belirtiyoruz" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, "Terörü, kaynağı ne olursa olsun, kesin bir dille lanetliyoruz ve Türk halkına ve başkentteki vatandaşlara desteğimizi sunarken, Yunan halkı ve hükumeti adına ölenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimiz iletiyoruz" ifadeleri kullanıldı.

İSRAİL'DEN TERÖRE KARŞI BİRLEŞME ÇAĞRISI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ankara'daki terör saldırısını kınadı.

İsrail basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Başbakan Netanyahu, masum sivillerin hayatını kaybettiği ve onlarca kişinin de yaralandığı Ankara'daki büyük ölçekli terör saldırısını kınıyor. İsrail, Türk halkının terörizme karşı olan savaşında yanında olduğunu belirtmekte ve uluslararası topluma teröre karşı savaşta birleşme çağrısı yapmaktadır" ifadelerine yer verildi.

SIRBİSTAN: TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, Ankara'da meydana gelen terör saldırısına ilişkin, "Terör, toplum ve medeniyetlerin en büyük tehdididir" değerlendirmesinde bulundu.

Vucic, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na gönderdiği taziye mesajında, Ankara'daki terör saldırısından derin üzüntü duyduğunu aktardı.

Başta kurban yakınları olmak üzere tüm Türk halkına başsağlığı dileyen Vucic, "Terörle mücadelede ortak hareket etmemizin önemini bir kez daha yinelemek isterim. Terör, toplum ve medeniyetlerin en büyük tehdididir" ifadesini kullandı.

KOSOVA: ÜZÜNTÜMÜZ BÜYÜK

Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli de resmi Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Dostumuz ve ülkemizin büyük destekçisi olan Türkiye'nin başkenti Ankara'da meydana gelen saldırıdan dolayı derin üzüntü duyuyorum" ifadelerine yer verdi.

Türk halkına ve devletine başsağlığı dileyen Veseli, "Bu zor süreçte acılarını paylaşıyoruz. Teröre karşı mücadelede Türkiye'nin yanındayız" değerlendirmesinde bulundu.

Makedonya'daki Türk Demokratik Partisi (TDP) ile Kosova'daki Kosova Türk Adalet Partisi (KTAP),Ankara'daki terör saldırısına tepki gösterdi.

TDP'den yapılan açıklamada, Ankara'da düzenlenen hain terör saldırısından üzüntü duyduklarını belirterek, terörün alçaklık ve hainliğini bir kez daha gözler önüne serdiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, "Üzüntümüz büyük, acımız derindir. Ancak terörden medet uman hainler emin olsunlar ki; Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti terörden geçinenlerin karşısında dimdik ayakta duracaktır" değerlendirmesinde bulunuldu.

KTAP'dan yapılan açıklamada, terör lanetlenerek, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulunuldu.

Açıklamada ayrıca, Ankara'daki terör saldırısının şiddetle kınandığı belirtilirken, "Terörü yapana, terörü destekleyene, terör üzerinden siyaset yapana lanet olsun" ifadesine yer verildi.

ROMANYA: ASLA HAKLI GÖREMEYİZ

Romanya Dışişleri Bakanlığı, Ankara'daki terör saldırısını kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ankara'daki saldırıda hayatını kaydedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileğinde bulunularak, "Masum insanların hayatlarını tehlikeye attıkları için bu tür eylemler asla haklı gösterilemez" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, terörizmin her türlüsüyle mücadelede Türk yetkililerin çabalarını destekleyecekleri belirtildi.

NATO: ÇOK GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE KINIYORUM

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ankara'daki terör saldırısını güçlü bir şekilde kınadığını bildirdi.

Stoltenberg, Ankara'daki terör saldırısı ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Ankara'nın merkezindeki bir otobüs durağına dönük bu akşamki terör saldırısını güçlü bir şekilde kınıyorum. Kurbanların yakınlarına, sevenlerine ve Türk halkına başsağlığı diliyor, yaralıların tamamen ve hızlı bir şekilde iyileşmesini temenni ediyorum. Bu tür hunharca saldırılara hiçbir şekilde meşruiyet addedilemez. NATO müttefikleri, Türkiye ile dayanışma içinde ve terörün her türlüsüyle mücadelede kararlı" ifadesini kullandı.

FRANSA: TERÖRİZMLE MÜCADELEDE TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkesinin terörle mücadelede Türkiye'nin yanında olduğunu açıkladı.

Elysee Sarayı'ndan Ankara'daki terör saldırısına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanı, Ankara'nın merkezini sarsan ve çok sayıda ölüme sebep olan alçak saldırı sonrası Türk halkıyla derin bir dayanışma içindedir. Fransa, terörizmle mücadelede Türkiye'nin yanındadır" ifadeleri kullanıldı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ise Fildişi Sahili'nde gerçekleşen terör saldırısı sonrası düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye yeniden kalbinden vuruldu. Türk halkıyla dayanışma halindeyiz. Terörle mücadelede mutlak bir kararlılık içindeyiz" diye konuştu.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Ankara ve Fildişi Sahili'nde meydana gelen terör saldırılarını kınadı.

İTALYA: KORKUNÇ TERÖR SALDIRISI 

İtalya Başbakanlığı resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Renzi'nin Ankara Kızılay meydanında bu akşam saatlerinde meydana gelen "korkunç terör saldırısı" dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na en derin taziyelerini gönderdiği belirtildi.

Açıklamada, Renzi'nin bugün öğleden sonra Fildişi Sahili'nde bir tatil köyüne yönelik terör saldırısı sebebiyle Fildişi Sahili Devlet Başkanı Allassane Quattara'ya da başsağlığı dilediği aktarıldı.

Başbakanlık açıklamasında sözlerine de yer verilen Matteo Renzi, "Teröristler bilmeliler ki nefretleri ne kadar kanlı olursa olsun bizi asla eğip-büküp, sarsamayacaklar. Uluslararası toplumun cevabı ve kınaması, sert, kararlı ve bütünlük içinde olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

AGİT GENEL SEKRETERİ: ŞOK OLDUM

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Lamberto Zannier, Ankara'daki terör saldırısını kınadı.

Zannier, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ankara'daki terör saldırısını kınayarak, "Ankara'daki terörist saldırıdan dolayı şok oldum. Tüm Türk halkına başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

ARJANTİN: ŞİDDETLE KINIYORUZ

Arjantin Dışişleri Bakanlığı yayınladığı bir basın bildirisiyle Ankara'da düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Yapılan açıklamada, "Arjantin Hükümeti olarak, Ankara'da meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Türkiyeli yetkililer, Türk halkı ve özel olarak olaydan yaralı kurtulanlarla yakınlarını ve hayatını kaybeden ailelere baş sağlığı ve dayanışma duygularmızı iletmek istiyoruz" ifadelerine yer verildi.

GÜRCİSTAN CUMHURBAŞKANI: ŞOKTAYIM

Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, terörü şiddetle kınadığını, Türk halkıyla dayanışma içerisinde olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Margvelaşvili, Cumhurbaşkanlığın resmi internet sitesinde yayımladığı mesajda, "Ankara'da çok sayıda masum insanın ölümüne ve yaralanmasına bir daha neden olan terör eyleminden dolayı şoktayım. Gürcistan terörü şiddetle kınıyor, Türk halkıyla dayanışma içindedir ve yanındadır. Ölenlerin ailelerinin acılarını paylaşıyorum" ifadelerine yer verdi.

ESTONYA: HİÇBİR ŞEY SALDIRIYI HAKLI BULAMAZ

Estonya Başbakanı Taavi Röivas da resmi Twitter hesabından, "Hiçbir şey Ankara'daki barbarca yapılan terör eylemini haklı bulamaz" yazdı.

Röivas mesajında, "Ahmet Davutoğlu ve Türk halkına en içten başsağlığı diliyorum" değerlendirmesinde bulundu.

İSVEÇ: ŞİDDET ÇEBERİ DURDURULMASI LAZIM

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, resmi Twitter hesabından "Ankara'da ölümcül bir saldırı daha. Bu şiddet çemberi durdurulması lazım. Kurbanların ailelerine başsağlığı diliyorum" yazdı.

KANADA: ANLAMSIZ SALDIRI

Kanada Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Kanada, Ankara'da meydana gelen son ve anlamsız saldırı karşısında dehşete kapılmıştır. Tüm duygularımızla, dostumuz ve müttefikimiz olan Türkiye'nin yanındayız" denildi.

Öte yandan Kanada Dışişleri Bakanlığı Türkiye'den de sorumlu Avrupa-Avrasya Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Alex Bugailiskis de saldırının ardından Türkiye’nin Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal’ı telefonla arayarak bakanlığının ve hükümetin taziyelerini iletti.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan duyuruda, Kanada vatandaşlarından Kızılay başta olmak üzere, terör saldırısı ihtimali olan bölgelerden uzak durmaları istendi.

SUUDİ ARABİSTAN: ŞİDDETLE KINIYORUZ

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Ankara'daki terör saldırısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, Kral Selman terör saldırısı sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği taziye mesajında, şiddetle kınadığı saldırının kabul edilemez olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"İnsani ve ahlaki hiçbir etik ile bağdaşmayan, vatandaşların vefat ettiği Ankara'daki terör saldırısını üzüntü ve hüzün içinde öğrendik. Terör saldırısını şiddetli şekilde kınadığımızı ve kabul edilemez olduğunu belirterek, bu saldırılar nedeniyle size, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türk halkına, Suudi Arabistan devleti ve halkı olarak en derin taziyelerimizi iletiyorum. Allah'tan hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabır ve yaralananlara da yakın zamanda şifa temenni ediyorum."

İçişleri Bakanı Muhammed bin Nayif bin Abdülaziz ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman bin Abdülaziz de terör saldırısıyla ilgili Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi. Mesajda, saldırının şiddetle kınandığı ve kabul edilemez olduğu belirtilerek, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara da acil şifa temennisinde bulunuldu.

KATAR, KUVEYT VE ÜRDÜN'DEN KINAMA

Katar, Kuveyt ve Ürdün, Ankara'daki terör saldırısını kınadı.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada "Semavi dinler ve insani değerlerle bağdaşmayan, masum insanların canına kast eden bu suç eylemini kınıyoruz" ifadesine yer verildi.

Katar'ın, ülkenin güvenlik ve istikrarını sarsmayı hedefleyen bu saldırılarda Türk halkının yanında yer aldığının belirtildiği açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı yaralananlara acil şifa temennisinde bulunuldu.

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği taziye mesajında Ankara'daki saldırıyı kınadı.

Ürdün İletişim ve Enformasyon'dan Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed el-Mumuni de ülkesinin terörle mücadelede Türkiye'nin yanında olduğunu vurgulayarak, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar diledi.

Hamas da saldırıyı kınayan yazılı bir açıklama yaparak, Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını kaydetti.

Merkezi Fas'ın başkenti Rabat'ta bulunan İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu'ndan (ISESCO) yapılan yazılı açıklamada ise "Kaos ve provokasyona yönelik düzenlenen bu vahşi terör saldırısının arkasındaki güçler, Suriye'de yabancı asker bulundurarak mezhep savaşını körükleyenlerdir. Bu acımasızca düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınıyoruz" ifadesi kullanıldı.

PAKİSTAN'DAN KINAMA

Pakistan, Ankara'da gerçekleştirilen terör saldırısını şiddetle kınadı. Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Ankara Kızılay'da meydana gelen ve çok sayıda ölü ve yaralıların olduğu saldırıdan derin üzüntü duyuyoruz" denildi.

Açıklamada, "Pakistan, bu çirkin terör saldırısını en şiddetli biçimde kınamaktadır ve Türkiye ile güçlü birlik ve beraberlik içerisindedir" ifadesine yer verildi.

Acılı ailelere başsağlığı dileklerinin iletildiği açıklamada, Türkiye'nin "güçlü iradesi ve azmi" ile terörizm belasını yeneceği vurgulandı.

Öte yandan, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif de söz konusu terör saldırısını kınayan bir mesaj yayınladı.

ENDONEZYA VE SİNGAPUR'DAN TAZİYE MESAJI

Endonezya ve Singapur, Ankara'da gerçekleştirilen terör saldırısını kınayarak taziye mesajı yayımladı.

Endonezya Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Dost ülke Türkiye'nin başkenti Ankara'da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıyı kınıyor, kurbanların ailelerine sabır diliyoruz." ifadesi kullanıldı.

Singapur Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise "Ankara'da gerçekleşen bombalı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Singapur olarak ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu.

KAZAKİSTAN DEVLET BAŞKANI'NDAN TAZİYE MESAJI

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

Nazarbayev, Kazakistan devlet başkanlığı resmi internet sitesinde yayımlanan mesajında, Ankara'daki patlama sonucunda çok sayıda masum insanın hayatını kaybetmesinden ve yaralanmasından derin üzüntü duyduğunu bildirdi.

Komşu ülkelerde istikrarsızlık ve terörizmin tırmanmasına rağmen "Türkiye'nin özverili mücadele ve dirençle istikrar ve güvenliğini güçlendireceğinden emin olduğunu" belirten Nazarbayev, terörizmin kökünün kesilmesinin uluslararası toplumun en güncel görevi olduğunu kaydetti.

Kazak lider, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"21. yüzyılın en tehlikeli tehditlerinden biri olan terörle mücadelede Kazakistan, kardeş Türk halkının yanındadır. Size, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına, Türk halkına kendim ve Kazak halkı adına taziye dileklerimi iletiyor, yaralılara şifa diliyorum."

İRAN, ANKARA SALDIRISINI KINADI

İran, Ankara'daki terör saldırısını kınadı. İran Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabiri Ensari'nin yayımladığı mesajında, "Ankara'daki terör saldırısını kınıyor, hayatını kaybedenlerin aileleri, Türk halkı ve devletinin acılarını paylaşıyoruz" ifadelerine yer verildi.