Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Rusya bağımsız araştırma şirketi Levada Center, Mart ayında yaptığı araştırmada Rusya halkına Devlet Başkanı Vladimir hakkındaki görüşlerini sordu. Araştırma sonucuna göre Rus halkı geçen yıla göre Putin'e daha az güveniyor.

Ankete göre Rusya halkının Putin'e olan güveni geçen yılın Mart ayına göre düştü. Geçen yıl Putin'e güvenenlerin oranı yüzde 83 iken bu yıl yüzde 73'e geriledi. Halkın yüzde 19'u ise Putin'e güvenmediğini söyledi. Uzmanlar Putin'e desteğin Kırım'ın ilhakı öncesine döndüğünü belirtti.

Levada Center yaptığı ankette Rusya vatandaşlarından Putin'e olan yaklaşımını belirtmesini istedi. Vatandaşların yüzde 30'u Putin'e sempati duyduğunu, yüzde 30'u Putin hakkında kötü bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti. Ayrıca halkın yüzde 8'i Putin'e hayranlık duyduğunu, sadece yüzde 3'ü ise antipati duyduğunu belirtti.

Araştırmada Putin'den hoşlanmadıklarını belirten vatandaşların yüzde 17'si Putin'in yolsuzluğa karıştığını, yüzde 17'si büyük bir sermayeye sahip olduğunu, yüzde 11'i halkın isteklerine yabancı olduğunu ve yüzde 6'sı da ülkeyi yönetemediğini düşünüyor.

Ankette ayrıca Rusya vatandaşlarına bir sonraki seçimlerde Putin'i seçip seçmeyecekleri soruldu. Vatandaşların yüzde 65'i Putin'i tekrar devlet başkanı olarak görmek istediklerini, yüzde 22'si ise başkanlık görevine başkasının gelmesini istediklerini ifade etti.

CİHAN