Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Obama Almanya'da protesto edildi

    ABD Başkanı Barack Obama’nın bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldiği Hannover kentinde Arthur-Menge-Ufer meydanında toplanan yaklaşık 200 gösterici, slogan atarak AB ile ABD arasında müzakereleri süren Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması’nı (TTIP) protesto etti.

    Obama’nın Almanya’ya ziyaretini de eleştiren göstericiler, “TTIP’i durdurun”, “TTIP’e hayır”, “Obama evine dön”, “ABD ordusu evine dön” yazan pankartlar taşıdılar.

    Gösteri sırasında yapılan konuşmalarda, TTIP ve benzeri serbest ticaret anlaşmalarının dünyadaki zengin insanların çıkarlarını koruduğu ve anlaşmanın uygulamaya girmesi durumunda bunun çevre, istihdam ve sosyal haklar gibi birçok alanda olumsuz sonuçları olacağı kaydedildi.

    Konuşmaların ardından göstericiler kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. “Braunschweiger Meydanı”nda sona eren yürüyüşe bazı göstericiler araçlarıyla konvoy yaparak destek verdi.

    Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gösteri esnasında bazı yollar trafiğe kapatıldı.

    Bu arada kentte dün de yaklaşık 35 bin kişinin katıldığı gösteride TTIP ve AB ile Kanada arasında planlanan Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması (CETA) protesto edilmişti.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ