Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diğer "250 askerden verim alınırsa fazlasını gönderebiliriz"

    Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, ABD Başkanı Obama’nın DAEŞ ile mücadele kapsamında Suriye’ye gelecekte de asker göndermeyi göz önünde bulundurabileceğini belirtti.

    Beyaz Saray, DAEŞ ile mücadele kapsamında Suriye’ye gidecek ilave askerlerden istenilen sonucun alınması durumunda ABD Başkanı Barack Obama’nın bu ülkeye ilave asker göndermeyi değerlendirebileceğini bildirdi.

    Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında ABD yönetiminin Suriye'ye ilave 250 asker gönderme kararına ilişkin soruları yanıtladı.

    Earnest, aralarında özel kuvvetler birimlerinin de yer aldığı 250 Amerikalı askerin haricinde yakın dönemde daha fazla askerin örgütle mücadele çerçevesinde Suriye'ye gönderilmesi ihtimalinin, gönderilecek askerlerden alınacak verime bağlı olduğunu vurguladı.

    Earnest, “Eğer ilave askerlerden beklenen olumlu sonuçlar elde edilirse, o zaman bu (yeni asker gönderilmesi), Başkan Obama’nın göz önünde bulunduracağı bir şey olur.” ifadesini kullandı.

    Böyle bir talebin Pentagon’dan geleceğini ve Obama’nın da bu talebi onaylayıp veya reddedebileceğini belirten Earnest, DAEŞ ile mücadele çerçevesinde ABD’nin asker göndermesinde "coğrafi bir sınırlamanın" söz konusu olmadığına işaret etti.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ