Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa Eurovision’da KKTC ve Filistin bayraklarına yasak geldi

    GAZETE HABERTÜRK

    İsveç'in başkenti Stockholm’ün ev sahipliği yapacağı 61. Eurovision Şarkı Yarışması’na haftalar kala, yarışmayla ilgili tartışma yaratacak bir karara imza atıldı. Finali 14 Mayıs’ta düzenlenecek olan yarışmada, politik amaçlı olduğu gerekçesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Filistin bayrağının de aralarında yer aldığı bazı ülke bayraklarına yasak getirildi.

    Avrupa Yayın Birliği (EBU) tarafından alınan karara gerekçe olarak, bu ülke ya da yönetimlerin ‘bölgesel’ ve ‘tanınmamış’ olması ile ‘Eurovision’un politik olmayan bir şarkı yarışması olması’ gösterildi. Yarışmada ayrıca Kosova, Dağlık Karabağ, Kırım, Bask, Donetsk ve Transdinyester bayrakları yasaklanırken, terör örgütü DAEŞ’e ait bayrağın de listede yer alması dikkat çekti.

    FİLİSTİN KÜLTÜR BAKANLIĞI'NDAN KINAMA

    Anadolu Ajansı'n haberine göre,Filistin Kültür Bakanlığı, Mayıs ayında İsveç'te yapılacak Eurovision 2016 Şarkı Yarışması'nda Filistin bayrağının açılmasının yasaklanmasını kınadı.

    Filistin Kültür Bakanı İhab Besisu, yaptığı yazılı açıklamada, Filistin bayrağının İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenecek Eurovision 2016 Şarkı Yarışması'nda açılmasının yasaklanmasına ilişkin kararı, "Filistin halkının tarih, kültür ve haklarına karşı bir hakaret" şeklinde değerlendirerek, "Karar, Filistin halkı aleyhinde uygulanan işgal siyasetine taraflı bir yaklaşım sergiliyor. Ayrıca söz konusu karar, insan haklarını korunmasına ilişkin uluslararası anlaşmalara muhalif şekilde uluslararası yarışmaları politize ediyor." ifadelerine yer verdi.

    Besusi, kararın, Avrupa Birliği'nin (AB) Filistin devletinin kurulmasına ilişkin destekleyici politikasıyla çelişkili bir durum sergilediğini belirterek, işgal güçleri tarafından uygulanan abluka siyasetine destek veren kararın, İsrail anlatılarının, Filistin halkının hakları, kültürü ve tarihinde bir yer bulma arayışına katkı sağladığını aktardı.

    Açıklamada, BM'de "Üye olmayan gözlemci devlet" statüsünde yer alan Filistin bayrağının BM merkezinde dalgalandığını vurgulayan Besisu, söz konusu kararın özgürlük ve onurlu bir yaşamı hak eden Filistin halkının istikrarı için sarfedilen uluslararası çabaya hizmet etmediğini belirtti.

    Besisu, Filistin bayrağının da uluslararası festival ve münasebetlerde yer almasının, diğer ülkeler gibi hakkı olduğunu aktararak, Eurovision yönetiminden, Filistin halkı ve kültürüne yönelik ihlal olarak addedilen söz konusu kararın iptalini istedi. İsveç'in başkenti Stockholm'da 14 Mayıs'ta yapılacak 2016 Eurovision Şarkı Yarışması öncesinde Stockholm Globe Arena ve AXS'nin resmi internet sitesinde yayınlanan "yasaklı bayraklar listesinde", Filistin, Kosovo, Kırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Bask bayraklarının isimleri sıralanmıştı.

    Bu bayrakların "devlet bayrağı olmadıkları" gerekçesiyle yarışma sırasında açılamayacaklarını belirtilirken, ayrıca terör örgütü DAEŞ'in flaması ile Rusya yanlısı milislerin Ukrayna'nın doğusunda kurduğu sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti bayrağı da yasaklı listesinde yer almıştı.

    Eurovision, İspanya'dan gelen tepkiler sonrasında, ilk açıkladığı yasaklı bayraklar listesinden Bask bayrağını çıkarmak zorunda kalmıştı. Yarışmanın gerçekleşeceği salonda yerel, bölgesel, ticari, siyasi veya dini mesaj içeren bayraklar ve pankartlarla ayrımcılık, hakaret mesajları içeren bayrak ve pankartların da yasaklandığı açıklanmıştı.

    KOSOVA'YA ÖZÜR

    Kosova Bayrağı'nın Eurovision Şarkı Yarışması'nda yasaklı bayraklar listesinde IŞİD bayrağı ile birlikte yer almasına gelen tepkilerin ardından yetkililer Kosova'dan özür diledi.

    Kosova Bayrağı’nın Eurovision Şarkı Yarışması’nda; Kırım, NagoraKarabağ, Bask Bölgesi ve IŞİD bayrağı ile aynı yasaklı listede yer almasına gelen tepkiler ardından, EBU ve Eurovision yetkilileri Kosova’dan özür diledi. Ancak yönetim yasak listesinden Kosova bayrağını kaldırmadı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ