Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Dışişleri Bakanlığından, Rusya Federasyonu gibi BM Güvenlik Konseyinin daimi bir üyesinin, Suriye halkı üzerinde tıpkı rejim gibi sivillere karşı her türlü silah ve mühimmatı kullanmasının insanlık adına kabul edilemez bir durum olduğu bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, rejim ve Rusya'nın Suriye'de sivil hedeflere karşı yürüttükleri saldırılar ve bu bağlamda işledikleri suçlara ilişkin dosyanın günden güne kabardığına dikkat çekildi.


Rusya'nın, yine Rusya'ya ait televizyonlarda Suriye'de ''demet'' nitelikli mühimmat kullandığının görüntülenmesi ve son iki gündür Halep'in kuzey kesiminde Rus uçaklarının fosforlu bombalar kullandığının tespit edilmesi son derece endişe ve ibret verici olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:


"Nitekim, BM Genel Sekreteri'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da bu saldırılara ve kuşatma altındaki bölgelerin insani yardım ulaştırılmadan önce veya hemen sonrasında bombalandığına özellikle dikkat çekmekte ve sivillerin bu şekilde hedef alınmasının siyasi çözüm için görüşmelere olanak tanımadığını vurgulamaktadır. Rusya Federasyonu gibi BM Güvenlik Konseyinin daimi bir üyesinin Suriye halkı üzerinde, tıpkı rejim gibi sivillere karşı her türlü silah ve mühimmatı kullanması insanlık adına kabul edilemez bir durumdur. Temennimiz, Rusya Federasyonunun Suriye'de işlediği yanlıştan bir an önce dönmesi ve Suriye halkına yönelik saldırıları durdurarak, Suriye'de, halkın iradesi temelinde, tam siyasi geçişin gerçekleşmesine katkı sağlamasıdır."

AA