Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Muhafazakar Parti liderliği veya başbakanlık için aday olmayacağını açıkladı.

Brexit'in en büyük destekçilerinden Johnson yaptığı açıklamada, gereken liderliği sağlayamayacağını söyledi.

Johnson, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın istifası ardından favoriler arasında gösteriliyordu.

BBC'nin haberine göre Johnson'ın açıklaması, bir diğer Brexit lideri Adalet Bakanı Michael Gove'un adaylığını açıklamasının ardından geldi. 

Birleşik Krallık'ta geçen hafta yapılan Avrupa Birliği (AB) referandumundan "Brexit" kararının çıkmasının ardından boşalacak başbakanlık koltuğu için, Muhafazakar Partili İçişleri Bakanı Theresa May de aday olduğunu açıkladı.

"ANGELA MERKEL'E BENZEMİYORUM"

İktidardaki Muhafazakar Parti'nin liderliği için favori isimlerden biri olarak gösterilen May, Geçen haftaki referandumun ülkenin güçlü bir liderliğe ihtiyacı olduğunu gösterdiğini ifade etti.
Birleşik Krallık'ı birleştirmek için çalışılması gerektiğini dile getiren May, "Brexit, Brexit demektir. Kampanya yürütüldü, referandum yapıldı ve halk kararını verdi." dedi. May, ikinci bir referandum ihtimalinin olmayacağını kaydederek, 2020 yılından önce ülkede erken genel seçimin yapılmaması gerektiğini de ifade etti.

Referandumdan önce ülkesinin AB'de kalması yönünde kampanya yürüten May ayrıca, AB ile ayrılık sürecinin başlatacak Lizbon Antlaşması'nın 50. maddesinin bu yılın sonundan önce işleme konulmaması gerektiğini söyleyerek, "Britanya'nın AB ile ticari ilişkilerinde ve Birleşik Krallık'ta yaşayan yabancı insanların yasal statülerinde değişiklik olmamalı." dedi.

Başbakan olmak için en iyi aday olduğunu düşündüğünü dile getiren May, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e benzetilmesiyle ilgili soruya, "Kendimi hiçbir siyasetçiyle şimdiye kadar kıyaslamadım. Kendi yolumu belirledim." yanıtını verdi.

May, "Şov yapmayı seven bir politikacı olmadım. Parlamentonun etrafındaki barlarda içmeye gitmiyorum. Sadece işimi yapıyorum. Yaptığım işlerle beni değerlendirebilirsiniz." diye konuştu.

"YENİ DEMİR LEYDİ"

59 yaşındaki Theresa May, Muhafazakar Parti'nin tecrübeli siyasetçileri arasında yer alıyor. 2010 yılından bu yana İçişleri Bakanlığı yapan May, 1997 yılında milletvekili seçildi.

Bir papazın kızı olan May, Oxford Üniversitesinden mezun oldu. 1977-1983 yıllarında İngiltere Merkez Bankasında çalışan May, siyasete 1986 yılında Merton Belediyesinde, belediye meclis üyeliğiyle başladı. 1992 yılında yapılan genel seçim ile 1994 yılında yapılan ara seçimde milletvekili seçilemeyen May, 1997 yılındaki genel seçimle Muhafazakar Parti'nin Maidenhead milletvekili olarak İngiliz Parlamentosuna girdi.

Muhafazakar Parti liderliğine seçilirse, İngiltere Başbakanlığı koltuğuna oturacak olan May, Margaret Thatcher'ın ülkenin tek kadın başbakanı unvanını da elinden almış olacak. Disiplini ve sert mizacıyla bilinen, 2013 yılında hayatını kaybeden Thatcher'a benzetilen Theresa May'le ilgili İngiliz basını "yeni Demir Leydi" yorumu yapıyor.