Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diplomasi Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme trafiği

    GAZETE HABERTÜRK

    Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 9 Ağustos tarihinde, Rusya’nın St. Petersburg kentinde bir araya geleceğini dünaçıklamıştı.

    İki liderin gündeminde Türk Akımı Doğalgaz Projesi, Rusya’nın gıda ithalatı, turizmde ilişkilerin geliştirilmesi ve vizeler gibi kritik konular yer alacak.

    İkilider, en son 23 Eylül 2015’te Moskova’da Merkez Camii açılış töreninde bir araya gelmişti.

    24 Kasım 2015 tarihinde Türk hava sahasını işgal eden SU-24 tipi Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler kopma noktasına kadar varmıştı. 7 ay boyunca ilişkiler en alt düzeyde devam etti.

    İlişkilerin normalleşmesi için atılan adımlar ise şöyle:

    *İlişkilerde ilk adım Erdoğan’ın, Putin’e, Rusların milli bayramı dolayısıyla 12 Haziran’da yolladığı bir kutlama mesajıyla atıldı. Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde Türkiye ve Rusya arasındaki münasebetlerin hak ettiği seviyeye yükselmesini temenni ederim” dedi.

    *Erdoğan, 27 Haziran’da, Putin’e gönderdiği mektupta ikili ilişkilerde yaşananlara ilişkin, “Üzgünüm” diyerek, hayatını kaybeden Rus pilotun ailesinin acılarını dindirmek için her türlü inisiyatife hazır olduğunu söylemişti.

    *Erdoğan ile Putin arasında ilk resmi temas, 29 Haziran’da gerçekleşmişti. İki lider normalleşme adımlarını görüşmüştü.

    *13 Temmuz’da Dışişleri, Kültür ve Turizm, Ulaştırma ve İçişleri bakanlıkları temsilcileri, temaslarda bulunmak üzere Rusya’ya gitmişti.

    *17 Temmuz’da Putin, Erdoğan’ı arayarak, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Türkiye’de seçilmiş hükümetin yanında yer aldıklarını belirtmişti. İki lider bu görüşmede, ağustos ayının ilk haftasında yüz yüze görüşme konusunda mutabık kalmıştı.

    *Başbakan Yardımcısı Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci dün Moskova’da ekonomik ilişkilerin normalleştirilmesi için görüşmelerde bulundu.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ