Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Suriye'de yaşanan savaş nedeniyle sığındığı Türkiye'den, Birleşmiş Milletler aracılığı ile Norveç'e yerleştirilen Bilal Köse, eşi ve çocuklarından ayrı kaldığı için yeniden İstanbul'a geldi.

Norveç'te eşi ve çocuklarından ayrı yaşamak zorunda bırakıldığı için döndüğünü belirten Köse, ailesi için oturma eylemi başlattı.

NORVEÇ'TE AİLEMİ GÖREMİYORUM

Beyoğlu-Fındıklı'da bulunan Norveç Krallığı İstanbul Fahri Konsolosluğu önünde, "Ben ailemi istiyorum. Norveç vermiyor" diye döviz açan 41 yaşındaki Bilal Köse, "2013 yılında savaş nedeniyle Halep'ten kaçarak, eşim Emel Köse, çocuklarım 12 yaşındaki Hatice, 10 yaşındaki Eye ve 8 yaşındaki Muhammet Nur ile, Gaziantep'e sığındık. 2015 yılında Birleşmiş Milletler'in aracılığı ile Norveç'in, Rusya sınırında eksi 42 derece soğuklukta bir bölgeye yerleştirildik" dedi.

Suriyeli bir Türkmen olduğunu söyleyen Bilal Köse, "Gaziantep'te 2015 yılında Birleşmiş Milletler'den aradılar. ‘Sizi Avrupa'ya göndereceğiz' dediler. Türkçe bildiğimi, Türkiye'nin güzel olduğunu söyledim. Baskılar sonucu 2015 yılında eşim ve 3 çocuğumla Norveç'e gittik" dedi.

EŞİMİ, ÇOCUKLARIMI İKİ AYDA BİR GÖSTERİYORLAR

Bilal Köse, "Norveç'te eşimi, çocuklarımı başka yere yerleştirdiler. Sonra, ‘Eşini ve çocuklarını görmeyeceksin' dediler. Ağladım, hasta oldum. Her iki ayda bir, çocuklarımı gösteriyorlar. Ben sokaklarda kaldım. Oslo'da bir camii var. Bana yardım ettiler. Onların yardımı ile Türkiye'ye döndüm. Ankara'ya Norveç Büyükelçiliği'ne gittim. Kapıdan bile içeriye almadılar. 'Senin işin İstanbul'da' dediler. İstanbul'a dün geldim. Konsolosluk binasının kapısında kaldım. Benimle hiç kimse görüşmedi. Ailemi, eşimi, çocuklarımı istiyorum. Ben Türk Milleti'nden, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istiyorum" dedi.

NORVEÇ BENİ, EŞİMDEN, ÇOCUĞUMDAN AYIRIYOR

Bilal Köse, "Ailemi alıp, çadırkentte yaşamak istiyorum. Avrupa'dan şereflidir. Ben doğuştan kemik erimesi hastasıyım. 'Engelliyim' diye yapmadıklarını bırakmadılar. Beni insan bile saymadılar. Suriyeli olduğuma bin pişman oldum. Bombalar atılıyor. IŞİD belası yetmezmiş gibi. Norveç beni eşimden, çocuğumdan ayırıyor. Ne hakla beni eşimden, çocuğumdan ayırıyorsun. Bana ‘Düşün ki, denizde öldüler' diyorlar. Öyle bir şey olabilir mi? Hastalığım iyileşmişti. Bu olaylardan sonra tekrar ilerledi"

ÇOCUKLARIM BENİM İÇİN, BEN ÇOCUKLARIM İÇİN AĞLADIK

Bilal Köse, "Çadırkentte yaşamak, Avrupa'dan şereflidir. Bana yapmadıklarını bırakmadılar Bunu yapmaktan başka çarem kalmadı. Konsolosluk kapısında yatıp, kalkacağım. Ailemi bekleyeceğim. Allah bana 7 yıllık evlilikten sonra, çocuk verdi. Eşim, çocuğum olmadan yaşayamam. Ailem gelene kadar burada yatacağım. Ben insanım. Dinim, ırkım fark etmez. Bana eziyet ettiler. Eşimin, çocuklarımın gözyaşlarına bile bakmadılar. Çocuklarım benim için, ben çocuklarım için ağladık. Hiç kimse gözümüzün yaşına bakmadı" dedi.

DHA