Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

BM, İsrail'in Filistin'i işgalinin giderek arttığını ve bu durumun Filistin'in sosyal ve ekonomik gelişimini engellediğini bildirdi.

BM'nin işgal altındaki Filistin topraklarındaki İnsan Hakları Özel Raportörü Michael Lynk, düzenlediği basın toplantısında, BM Genel Kurulu'na sunduğu rapor hakkında bilgi verdi.

Raporunda İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarına erişimine izin vermediğine de dikkati çektiğini belirten Lynk, kendisinden önceki iki raportörün de ziyaret taleplerinin geri çevrildiğini hatırlattı.

İsrail güvenlik güçlerinin Filistinlilere yönelik artan şiddetinden bahseden Lynk, son bir yılda 230'dan fazla Filistinli ve 32 İsrail vatandaşının öldüğünü ifade etti.

"İSRAİL'İN İŞGALCİ POLİTİKASI FİLİSTİN'İN KALKINMASINI ENGELLİYOR"

İsrail'in Filistin'deki işgalci politikalarını eleştiren Lynk, işgalin işsizliğe neden olduğunu ve işgal altındaki Filistin'de işsizlik oranının 1999'da yüzde 12 iken şimdi yüzde 27'ye çıktığını, Gazze'de ise bu oranın yüzde 42 olduğunu kaydetti.

Artan fakirlik ve umutsuzluğun ise gerginliği tırmandırdığını anlatan Lynk, İsrail'i işgali kendi çıkarları için sürdürdürmekle suçladı.

Lynk, "İsrail işgali derinleşiyor ve Filistin'in sosyal ve ekonomik durumu kötüye gidiyor." diye ekledi.

Filistin'i işgalin 50. yılına girileceğini anımsatan Lynk, İsrail'e bir an önce işgale son vermesi çağrısında bulundu.

 

AA