Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Davor Ivo Stier, 'Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin dondurulması AB'nin çıkarına olmayacaktır' dedi.

Slovenya ziyareti sırasında konuşan Stier; "Türkiye ile müzakerelerin dondurulması ne Avrupa Birliği'nin, ne Hırvatistan'ın ne de Slovenya'nın çıkarına olacaktır. Ankara ile dengeli bir bakış açısı bulmalıyız." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, AP'nin aldığı 'müzakereleri dondurma' kararının ardından mültecileri işaret ederek, "Bana bak, daha ileri giderseniz bu kapılar açılır” demişti.

 

Alman Hükümet Sözcü Vekili Ulrike Demmer, ABnin Türkiye ile sığınmacılar konusunda vardığı mutabakatın tüm tarafların çıkarına olduğunu söyledi.

Demmer, Berlinde düzenlenen basın toplantısında, bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın, sığınmacılara Avrupaya sınır kapılarını açabilecekleri şeklindeki sözlerini hatırlatarak, Alman hükümetinin bu konudaki tutumunun ne olacağını sorması üzerine, "AB-Türkiye anlaşmasını ortak bir başarı olarak görüyoruz. Bu anlaşmanın devamı tüm tarafların çıkarına." dedi.

ABnin, anlaşmanın yükümlülüklerinin arkasında durduğunu ve bunları yerine getirdiğini ifade eden Demmer, "İki taraf arasındaki tehditler de bu konuda yardımcı olmuyor. Zorluklar ortaya çıktığında bunları ortadan kaldırmamız lazım. Dediğim gibi bu anlaşma herkesin çıkarına." dedi.

Basın toplantısına katılan Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli de, Avrupa Parlamentosunun Türkiyenin AB üyelik müzakerelerinin dondurulmasıyla ilgili tavsiye kararı hakkında yaptığı açıklamada, "Türkiyenin Avrupa yolunda ilerlemesi bizim çıkarımıza. Sonuçta, bu yolda ilerleme ya da Avrupadan uzaklaşma konusunda Türkiye karar verecek. Ayrılmasının iyi olacağını düşünmüyoruz." şeklinde konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeierin, Türkiyede görüştüğü tüm muhataplarına da, yakın bir işbirliğinden yana olduğunu söylediğini belirten Chebli, Türkiyedeki sivil toplum kuruluşlarıyla, öğrencilerle ya da AK Partiye yakın olmayan diğer kişilerle de konuşulduğunda, herkesin üyelik müzakerelerinin kesilmesinin yanlış yol olacağına inandığını kaydetti.

Chebli, "Şunu söylüyorlar: Bağlantıda kalınması önemli, üyelik görüşmelerinin dondurulmaması önemli. Bu, Türkiye ile Avrupa arasındaki ilişkilere daha da zarar verir diye. Ve bu Türkiyenin de, Avrupanın da çıkarına olmaz." dedi.

Türkiye ile diyalogda kalınmasından ve sığınmacılarla ilgili anlaşmanın da sürdürülmesinden yana olduklarını ifade eden Chebli, bunun iki tarafın da çıkarına olacağını sözlerine ekledi.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jens Flosdorff ise, bir gazetecinin, Türkiyenin, NATOnun Ege Denizindeki misyonundan ayrılmak istediğini hatırlatarak, Alman hükümetinin bu konuda ne düşündüğünü sorması üzerine de, "Bildiğiniz gibi, Egedeki askeri faaliyetler tüm NATO ülkelerinin aldığı kararlar doğrultusunda gerçekleşiyor. Yani bir değişiklik olması durumunda yine tüm ülkelerin kararı gerekiyor. Egedeki faaliyetlerin hangi kapsamda yapılacağı, Türkiyenin de katılımıyla Brükselde, NATOda karara bağlanıyor. Şu sıralar orada yeni bir eğilim olduğunu göremiyorum." şeklinde yanıt verdi.

Yunan Göçmen Politikası Bakanı Yannis Muzalas parlamentoda gerçekleştirdiği konuşmasında, "Yunan Bakan "Eğer anlaşma çökerse Yunanistan' a günde en az bin 500 ile 4 bin arasında mülteci gelir" dedi.

Midilli adasındaki Moria mülteci kampında kötü yaşam şartları nedeniyle durum oldukça kötüye gidiyor. Kampta dün gece bir tüpün patlamasının ardından yangın çıktı. Yangında 6 yaşındaki bir çocuk ile 66 yaşında bir kadın hayatını kaybetti.

Yunan Göçmen Politikası Bakanı Yannis Muzalas parlamentodaki konuşmasında olaydan üzüntü duyduğunu ifade ederek, Türkiye ile var olan mülteci anlaşmasının hayatta kalması gerektiğini savundu. Yunan Bakan "Eğer anlaşma çökerse Yunanistan' a günde en az bin 500 ile 4 bin arasında mülteci gelir. Eğer anlaşma olmasaydı şu anda 150 bin kadar daha mülteci olurdu" ifadelerini kullandı.