Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Devlet başkanı Kim Jong-un'un sıradışı davranışları ve dışa kapalı yapısıyla tüm dünyanın eleştiri oklarının hedefinde olan Kuzey Kore, Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro'nun ölümünün ardından 3 günlük yas ilan etti.

Kuzey Kore'de yas boyunca tüm bayrakların yarıya indirileceği belirtilirken, Kim Jong-un'un Küba Büyükelçiliği'ne bir çelenk yolladığı açıklandı. Ayrıca Castro'nun cenazesine, Kuzey Kore'den bir heyet gideceği belirtildi.

90 yaşında hayatını kaybeden Fidel Castro, Kuzey Kore'de uzun süredir ölümü için yas ilan edilen ilk yabancı lider oldu. Kuzey Kore son olarak 2004 yılında Filistinli lider Yasser Arafat'ın ölümü nedeniyle yas ilan etmişti.

Kuzey Kore'nin otoriter lideri Kim Jong-un'un eşi Ri Sol-ju'nun yaklaşık yedi aydır görülmemesi spekülasyonlara neden oluyor. Kuzey Kore üzerine çalışan uzmanlar, Ri Sol-Ju'nun hamile olabileceği ya da aileden biriyle sorun yaşamış olabileceği ihtimalleri üzerinde duruyor.

Independent'da yer alan haberde 2012'de Kim Jong-un ile evlenerek 'First Lady' olan Ri'nin Kim Jong-un'un küçük kız kardeşiyle kavga etmiş olabileceği belirtiliyor. Kuzey Kore'de Propaganda Bakanlığı'nda Kim Jong-un kültünden sorumlu olan küçük kardeş Kim Yo-jong, rejimin arkasındaki asıl güçlerden biri olarak gösteriliyor.

7 aydır görülmeyen Ri Sol-ju, en son 28 Mart'ta Pyongyang'da görülmüştü. Bu süre zarfında Ri'nin aksine Kuzey Koreli lider Kim Jong-un bütün ülkeyi dolaştı ve 36 yıldır ilk kez yapılan parti kongresini organize etti.

Tokyo Waseda Üniversitesi'nde Pyongyang rejimiyle alakalı çalışan Profesör Toshimitsu Shigemura, Ri Sol-ju'nun kaybolmasında birden çok ihtimal bulunduğunu belirtirken; "Hamile olabilir veya Kim Jong-un'la bir problem yaşamış olabilir. Ayrıca son dönemde Pyongyang'dan gelen haberlere göre, ordu içerisinde Kim'e yönelik bazı hareketler var. Çok iyi korunduğu için de ortalıkta gözükmüyor olabilir." ifadelerini kullandı.

Kim Jong-un daha önce aralarının çok yakın olduğu amcası Jang Song-taek'i ihanetle suçlamış ve idam ettirmişti.

HABERTURK.COM