Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Çin'in tasarladığı Dongfeng-41 (DF-41) tipi kıtalararası balistik füzenin Rusya sınırına yerleştirildiği bildirildi.

Çin gazetesi Global Times'in haberine göre, DF-41 füze sisteminin Rusya'nın sınırında bulunan Heilongjiang bölgesinde yerleştirildiği bildirildi.

DF-41, katı yakıtla çalışan ve menzili 10 bin kilometreden fazla olan kıtalararası balistik füze olarak biliniyor.

Bu arada Kremlin, Çin'in Rus sınırında füzeleri yerleşmesini tehdit olarak görmüyor.

Basına sızan Çin'in Rusya ile sınırında füzeleri yerleştirdiği haberine karşılık veren Rusya Devlet Başkanı Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya'nın Çin Silahlı Kuvvetlerinin gelişmesi tehdit olarak algılamadığı açıkladı.

Peskov, Çin'in Rusya'nın stratejik, siyasi, ekonomi ve ticari ortak olduğunu hatırlatarak şöyle devam etti:

"İlişkilerimizin kıymetini biliyoruz. Şüphesiz ki bu bilgi gerçekse Çin Silahlı Kuvvetlerinin gelişimini, Çin'deki askeri amaçla yapılan girişimi ülkemize tehdit oluşturan unsur olarak algılamıyoruz."

Aksaray'da bir ekmek fırınına operasyon düzenleyen polis, nükleer enerji ve füze imalatında kullanılan 3,5 milyon TL değerinde 1 külçe saf alüminyum ele geçirdi.

Operasyon, akşam saatlerinde Hamidiye Mahallesi Eski Sanayi Caddesi üzerinde bulunan bir ekmek fırınına yapıldı. Edinilen bilgiye göre, ekmek fırınında nükleer enerji ve füze imalatında kullanılan 1 külçe saf alüminyum bulunduğu bilgisine ulaşan İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, akşam saatlerinde fırına operasyon düzenledi.

Gerçekleştirilen operasyonda fırında didik didik arama yapan polis ekipleri odunların altına gizlenmiş nükleer enerji ve füze imalatında kullanılan 1 külçe 2,5 kilo ağırlığında saf alüminyum buldu.

Alüminyumun sahibinin fırında çalışan Y.Y. (34) olduğu tespit edilirken, fırın işçisi gözaltına alındı. 3,5 milyon TL değerinde olduğu belirlenen alüminyuma polis el koyarken, parçanın incelenmek üzere yetkili kurumlara gönderileceği öğrenildi.

Dünya gözünü ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın başkanlık yeminini ederek görevi devralacağı Washington'a çevirmişken, Kuzey Kore'den sürpriz bir haber geldi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap'ın haberine göre Kuzey Kore, Trump'ın görevi devralacağı günde 2 adet kıtalararası balistik füze denemesi yapacak.

Daha önce yılbaşı gecesi kıtalararası balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore'nin elindeki füzelerin menzilinin ABD'nin batı kıyılarına kadar ulaştığı belirtilmişti.

Yılbaşı gecesi yapılan deneme sonrasında konuyla ilgil Twitter hesabından açıklama yapan Donald Trump; "Kuzey Kore, ABD topraklarının bir kısmına ulaşabilecek nükleer silahlar için son aşamada olduğunu açıklamış. Bu gerçekleşmeyecek!" ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili konuşan Güney Kore'li bir bakanlık yetkilisi, "Kuzey Kore, ABD'ye mesaj yolluyor. Kuzey Kore'ye yönelik politikalarını değiştirmeleri için onlar üzerinde baskı kuruyor" ifadelerini kullandı.