Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Kuzey Kore'nin Londra Büyükelçiliği'nde daha önce büyükelçi yardımcısı olarak görev yapan Thae Yong-ho, "Ülkede hoşnutsuzluğun arttığı lider Kim Jong-unun günlerinin sayılı olduğunu" iddia etti.

Geçen yıl Güney Kore'ye sığınan eski diplomat Thae, başkent Seul'de düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Kore'deki durum hakkında açıklamalarda bulundu.

Thae, halk arasındaki konuşmalarda, ülke yönetimi hakkındaki hoşnutsuzluğun arttığının görüldüğünü söyledi.

Bu eleştirilerin düşük seviyede dile getirildiğini belirten Thae, buna karşın bunun birkaç sene öncesine göre düşünülemez olduğunu ifade etti. Thae, "Direniş yavaş bir biçimde artıyor." dedi.

Thae, halkın ülkede beslenme sıkıntısı çektiğini kaydederek, "Zorlu beslenme şartlarına karşı insanlar tepki gösteriyorlar. Buna karşın bir ayaklanma çağrısı ihtimali düşük ancak yine de Kim Jong-un'un günleri sayılıdır." diye konuştu.

Eski diplomat Thae, Kuzey Kore'deki komünist sistemin, ülke dışından daha fazla bilgi gelmesiyle çökertilebileceğini savundu. Thae, "Ülke halkı yasa dışı yollardan sokulan Güney Kore dizi ve filmleri sayesinde Güney Kore'nin zengin bir ülke olduğunu öğrendi. Bu yüzden okullarda artık Güney Kore'nin fakir bir ülke olduğu öğretilmiyor." ifadesini kullandı.

Son olarak Kuzey Kore'nin Londra Büyükelçiliğinde büyükelçi yardımcısı olarak görev yapan Thae Yong-ho, ağustos ayında eşi ve iki oğluyla Güney Kore'ye kaçmıştı. Son 20 yılda Kuzey Kore'den kaçan en üst düzey yetkili olan eski diplomat, Kuzey Korenin gerçeklerini anlatarak kendisini ülkesindeki vatandaşları kurtarmaya adadığını söylemişti.

 

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un nükleer füze denemelerinde son aşamaya ulaştıklarını ve kısa süre içerisinde kıtalararası bir füzeye ulaşacaklarını açıklamasına ABD başkanı seçilen Donald Trump'tan tepki geldi.

Kim Jong Un'un ""En yeni teknolojiye sahip silahlar üzerindeki araştırma ve geliştirme çalışmaları ilerlemektedir ve ICBM (kıtalararası balistik füze) füze fırlatma hazırlıkları son aşamasındadır" şeklindeki sözlerine Donald Trump, Twitter'dan yanıt verdi.

Twitter hesabından bir açıklama yayınlayan Trump, "Kuzey Kore, ABD'nin bir kısmına ulaşabilecek bir nükleer silahın son aşamalarında olduğunu açıkladı. Bu gerçekleşmeyecek!" dedi.

Kuzey Kore'nin yanı sıra Çin'e de tepki gösteren ABD'nin yeni başkanı, "Çin, tamamen tek taraflı bir ticaretle ABD'den çok büyük servet elde ediyor ama Kuzey Kore konusunda yardım etmiyor. Hoş!" ifadelerini kullandı.

En düşük menzili 5500 kilometre olan kıtalararası balistik füzeler, 10000 kilometre yol alabilecek şekilde geliştiribiliyor. ABD'nin en batı kıyısının Kuzey Kore'ye uzaklığı ise 9000 kilometre.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un, kıtalararası nükleer füze çalışmalarında son aşamaya ulaştıklarını açıklaması ABD ve Güney Kore'nin yanı sıra Japonya'yı da harekete geçirdi.

The Nikkei'de yer alan habere göre Japonya, Kuzey Kore'den gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı hazırlıklı olmak istiyor. Japonya'nın Kuzey Kore tehididine karşılık önümüzdeki günlerde bazı şehirlerde 'tahliye' tatbikatları yapacağı belirtildi.

Ocak ayı içerisinde tahliye tatbikatlarına katılacak şehirlerin belirlenmesi beklenirken, tatbikatların Mart ayında yapılacağı ifade edildi.

Tahliyelerde, Japonya'nın kendi üretimi olan J-Alert isimli sistemin kullanılacağı bildirildi. J-Alert isimli elektronik uyarı sisteminde, herhangi bir tehdit durumu 20 saniye içerisinde sokaklardaki hoparlörler ve cep telefonları yoluyla halka duyuruluyor.

Tahliye tatbikatlarında, halkın yeraltı sığınaklarına yönlendirileceği belirtilirken, Kuzey Kore'den gelecek olası bir gerçek saldırı durumunda Japonların sığınaklara girmesi için 10 ila 15 dakika arasında bir vakti olacak.

5 Eylül'de Japon denizi yönünde üç tane balistik füze kuran Kuzey Kore, birkaç gün sonra tarihinin 5. nükleer başlık denemesini yapmıştı. Kim Jong Un'un yeni yıl kutlamasında kıtalararası füzelerden bahsetmesi, ABD başkanı seçilen Donald Trump'ın da tepkisini çekmişti.