Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

ABD Temsilciler Meclisi Tahsisatlar Komitesinin, 2017 mali yılında önceki Başkan Barack Obama tarafından tasdik edilen savunma bütçesinin son halini yaklaşık 578 milyar dolar olarak onayladığı bildirildi.

Obama’nın geçen yıl aralık ayında imzaladığı savunma bütçesi, ek bütçe ile yaklaşık 619 milyar dolar iken Tahsisatlar Komitesi bu miktarın 40 milyar dolara yakın bölümünü askeri inşaat ve nükleer araştırma harcamaları olarak ayrı bir yasa ile ele alıyor.

Komiteden yapılan yazılı açıklamada, tahsisat yasasının Temsilciler Meclisinin geçen yaz onayladığı savunma tahsisatları yasası ve 2017 mali yılı savunma bütçesi ile tutarlı olduğu ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Toplamda 577,9 milyar dolar olan tahsisat yasası 2016 mali yılı savunma bütçesinden 5,2 milyar dolar, Obama yönetiminin savunma bütçesi talebinden ise 1,6 milyar dolar fazla. Bu miktarın içinde 2 milyar dolar artışla 516 milyar dolar ana bütçe ve 3,2 milyar dolar artışla 61,8 milyar dolar Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar (OCO)/Teröre Karşı Küresel Savaş (GWOT) harcamaları mevcut."

Yine aralık ayında onaylanan 5,8 milyar dolarlık ek bütçe ile nükleer ve askeri inşaat bütçesinin dışında kalan savunma harcamalarının 2017 yılında toplam 583,8 milyar dolar olarak gerçekleşeceği bilgisine de açıklamada yer verildi.

Komiteden geçen yasanın gelecek hafta Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda oylanması bekleniyor. ABD'de, bu ayın ortalarına kadar yeni Başkan Donald Trump yönetimi tarafından bütçeye 30 milyar dolarlık ek yapılmasının talep edileceği belirtiliyor.

Trump'ın talep edeceği ek bütçenin de onaylanması durumda savunma harcamalarının 2017 yılında 613 milyar dolarlık temel savunma bütçesinin yanı sıra 40 milyar dolarlık askeri inşaat ve nükleer araştırma bütçesi ile 653 milyar dolar olması öngörülüyor.

Donald Trump yönetimi hafta başında ise 2018 mali yılı savunma bütçesinde yaklaşık yüzde 10 artış yapılacağını açıklamıştı.