Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Almanya'da katılacağı etkinliğe izin verilmemesine ilişkin, "Bu uygulama ne ifade özgürlüğüyle bağdaşır ne de demokratik hak ve hürriyetlerle bağdaşır. Bu son derece çirkin, son derece ayıp. Hele hele Avrupa'nın göbeğinde Avrupa Birliği'nin en önemli ülkelerinden birisi olan Almanya'da bunun gerçekleşmiş olması bizi ziyadesiyle üzmüştür." dedi.

Aksaraya gelen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Vali Aykut Pekmezi makamında ziyaret etti. Elvan, ziyarette yaptığı açıklamada, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere Bakanlar Kurulunun ülkenin gelişmesi, kalkınması, büyümesi için çalıştığını söyledi.

Erdoğanın, 2002den beri ülkenin geleceği ve kalıcı istikrara kavuşması için adeta canını dişine taktığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanımız demokrasinin daha da güçlenmesi, temel hak ve hürriyetlerin daha da üst noktalara çekilmesi noktasında, ekonomik açıdan baktığımızda ülkemizin dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girmesi hedefi doğrultusunda yoğun bir çaba sarf ettiğini görüyoruz. Bu doğrultuda çok kararlı adımlar attığını görüyoruz. Allah ondan razı olsun. Bu kararlı adımlarımızı sürdüreceğiz. 16 Nisan referandumu da bu çerçevede ele alınmalı diye düşünüyorum. Referandum neticesinde inşallah milletimiz Evet diyerek demokrasimizi daha da güçlendirecek. Meclisimiz daha güçlü bir konuma gelecek. Yürütme yapımız ise daha dinamik, canlı, daha hızlı bir yapıya kavuşacak. Bu noktada milletimizin güçlü destek vereceğine inanıyorum."

"SON DERECE ÇİRKİN, SON DERECE AYIP"

Elvan, ziyarette gazetecilerin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Almanya'da katılacağı etkinliğe izin verilmemesine ilişkin bir sorusu üzerine Almanya'nın bu toplantıyı engelleyerek skandal bir uygulamaya imza attığını bildirdi.

Almanya'nın hep ileri demokrasi sahibiyiz ifadelerini kullandığını, demokrasisinin son derece iyi işlediğini iddia ettiğini anlatan Elvan, şöyle konuştu:

"Bu uygulama ne ifade özgürlüğüyle bağdaşır ne de demokratik hak ve hürriyetlerle bağdaşır. Bu son derece çirkin, son derece ayıp. Hele hele Avrupa'nın göbeğinde Avrupa Birliği'nin en önemli ülkelerinden birisi olan Almanya'da bunun gerçekleşmiş olması bizi ziyadesiyle üzmüştür. Bu Almanya'nın ifade özgürlüğünü içine sindiremediğinin apaçık bir göstergesidir diye düşünüyorum. Almanya, Türkiye'nin demokratik kurumlarının önemli yöneticilerinden biri olan bakanlarımıza bu kapıyı kapatmakla çok büyük bir hata yapmıştır ama bunun yanında Almanya, terör örgütlerine kapısını sonuna kadar açmıştır. Bugün PKK terör örgütü Almanyada cirit atmaktadır. PKK terör örgütünün lideleri alman televizyonlarında boy boy gösterilmekte ve onların beyanatlarına yer verilmektedir. Almanya demokrasiden yana mıdır, terörden yana mıdır? Bunu açıklıkla ifade etmelidir."

"KENDİLERİNE MUTLAKA ÇEKİ DÜZEN VERMELERİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Elvan, Almanya'nın büyük bir testin aşamasında olduğunu dile getirerek, "Türkiye DEAŞ ile PKK ile FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadele ederken Almanya'nın, Türkiye'de darbe yapmaya çalışan FETÖye kapısını açması, çoluğu çocuğu, daha kundaktaki bebeği öldüren PKKya kucak açması son derece manidardır. Bu noktada kendilerine mutlaka çeki düzen vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Almanyanın bu tutumunu şiddetle kınıyorum. Demokrasiden yana tavır takınmalarını beklediğimizi ifade etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Ziyarette, AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, AK Parti Aksaray Milletvekilleri Cengiz Aydoğdu, Mustafa Serdengeçti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de hazır bulundu.