Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra Irak işgaline en çok destek veren ülke olan İngiltere, bu ülkede ölen asker sayısının 150’ye ulaşmasının şokunu yaşıyor. İşgalin başladığı 2003 yılından bu yana Irak’ta bulunan İngiliz askerleri arasında son olarak 6 Haziran günü bir erin Basra’daki El Atiyah bölgesinde devriye gezerken çıkan bir çatışmada öldüğü, adı açıklanmayan askerin, İngiltere’nin Irak’taki 150’nci kaybı olduğu bildirildi.

“150 ÖLÜM ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI”

İngiliz The Sun gazetesinin haberine göre İngiltere’nin Eski Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Sir Antony Walker, Irak’ta ölen İngiliz askerlerinin sayısının 150’i olmasını “önemli bir dönüm noktası” olarak nitelendirdi. Walker, kalbinin ölen askerlerin aileleriyle olduğunu ifade etti.

Özgür bir Irak yaratmak isterken bunun riskleri olduğunu bildiklerini belirten General Walker, “Bizim bütün cesur askerlerimiz, denizcilerimiz, havacılarımız, silahlı kuvvetlere katıldıklarında bunların riskini biliyordu” dedi.

2003 yılından bu yana Irak’ta ölen 150 İngiliz askerden 116’sının görev başında yaşamını yitirdiği, geri kalan 34’ünün ise doğal sebepler, hastalıklar ya da açıklanamayan nedenlerle öldüğü bildirildi.

ÖLEN AMERİKAN ASKERİ SAYISI DA 3 BİN 500’Ü GEÇTİ

Irak’ta Koalisyon Güçlerinin kayıplarını listeleyen internet sitelerine göre, savaşın başladığı günden bu yana ölen Amerikan askeri sayısı da 3 bin 500’ü geçerken, Irak’ta diğer ülkelerin asker kayıpları ise şu şekilde oldu:

Avusturalya: 2
Bulgaristan: 13
Çek Cumhuriyeti: 1
Danimarka: 7
El Salvador: 5
Estonya: 2
Macaristan: 1
İtalya: 33
Kazakistan: 1
Letonya: 3
Hollanda: 2
Polonya: 20
Romanya: 2
Slovakya: 4
Güney Kore: 1
İspanya: 11
Tayland: 2
Ukrayna: 18

Iraq Body Count sitesinin son istatistiklerine göre işgalin başladığı günden bu yana ölen sivillerin sayısı ise en az 65 bin en çok ise 71 bin 203 oldu.

(ANKA)